Pestrofarebný koncert proti rasizmu

BRATISLAVA – V predvečer včerajšieho Európskeho dňa boja proti rasizmu sa konal koncert kapiel, z ktorých väčšina sa podieľala aj na nahrávaní antirasistickej piesne s textom Jána Štrassera Náš svet je pestrý. Na pódiu sa striedali rómski hudobníci


Rómsky pop v podaní City Boys. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC



BRATISLAVA – V predvečer včerajšieho Európskeho dňa boja proti rasizmu sa konal koncert kapiel, z ktorých väčšina sa podieľala aj na nahrávaní antirasistickej piesne s textom Jána Štrassera Náš svet je pestrý. Na pódiu sa striedali rómski hudobníci City Boys, židovskí folkloristi Pressburger Klezmer Band, crossoverová Para, Divná zostava a objav scény Ears.

Týždeň proti rasizmu trvá od 18. do 24. marca a zapojilo sa doň 105 miest a obcí na Slovensku. Ostáva dúfať, že dovtedy sa v rádiách objaví aj pieseň Náš svet je pestrý a v televíznych hitparádach videoklip v réžii Juraja Johanidesa. Výber interpretov sa robil podľa slov zástupkyne Ľudí proti rasizmu Marcely Pilouškovej takto: „Oslovili sme všetky hviezdy a kto mal čas, okamžite súhlasil. Zavolali sme aj kapely, ktoré hrajú etnickú hudbu – klezmer, rómsku hudbu, alebo Ibrahima Maigu ako zástupcu Afroslovákov.“ Čas mali napríklad Peter Lipa, Pavol Hammel, Katky Knechtová a Korčeková, Janko Kuric, Jury a Junior z punkového Konfliktu, či Anita Bertóková, ktorá účinkuje v muzikáli Cigáni idú do neba. „Pesničkou sme nadšení,“ hovorí Piloušková, „dúfam, že sa uchytí. Zatiaľ máme samé kladné ohlasy.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Roman Galvánek z Divnej zostavy je autorom hudby a producentom piesne. Hudbu k textu sa pokúšali zložiť viacerí muzikanti, nakoniec ju rýchlo zložil práve Galo. Spevák Lasky svoje účinkovanie v piesni aj na koncerte s Parou odôvodňuje: „Každý z kapely už niekedy musel utekať pred vyholencami. Len preto, že niekto je iný?“ Para účinkovala už aj na koncerte Greenpeace či protidrogovom koncerte: „Náš líder Matúš Vallo je angažovaný a zvyšok kapely to rád podporí,“ dodáva Lasky. „Žime vedľa seba v pestrom rade dní, iba hlupáci sú jednofarební,“ znie text piesne. Kampaň má sympatickú formu a pomáha vytvoriť z antirasizmu „vec, ktorá letí“, píše sa na webstránke www.tolerancia.sk. (dv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu