Sú to najväčšie vojenské manévre od roku 1953, kedy skončila trojročná kórejská vojna. Vzťahy medzi Washingtonom a komunistickou severnou Kóreou sú v posledných mesiacoch veľmi zlé.
Severná Kórea označila cvičenie ako prípravu „totálnej vojny“, ktorá by mala zosadiť komunistický režim. „Nie je to len hypotéza,“ upozorňovala severokórejská tlač. USA a Južná Kórea cvičenie označili za obranné, ale Severná Kórea ich odsúdila ako prípravu na „jadrový holokaust“ na Kórejskom polostrove.
Veľmi silný, až hystericky protiamerický tón sa vrátil do severokórejských médií najmä po tom, ako americký prezident George Bush zaradil túto krajinu do „osi zla“. „Spojené štáty posadnuté vojnovou hystériou plánujú začať s jadrovou vojnou, aby udusili socializmus spolu so životmi kórejského ľudu,“ napísal stranícky denník Rodong Sinmun.
Manévrov sa zúčastní väčšina z 37-tisíc amerických vojakov rozmiestnených v Južnej Kórei, menší počet príslušníkov amerických jednotiek z Japonska, Guamu a USA a 650-tisíc juhokórejských vojakov, uviedli predstavitelia oboch strán. Severokórejská armáda má približne 1,1 milióna vojakov, ktorí sú rozmiestnení hlavne pozdĺž demilitarizovaného pásma rozdeľujúceho Kórejský polostrov.
Práve včera do Južnej Kórey zhodou okolností dorazilo 24 utečencov zo severu. Do krajiny sa však nedostali cez najprísnejšie stráženú hranicu na svete, ale cez tretiu krajinu. Na úteku boli od roku 1997. (reuters, čtk)