Slogany „Nech žije revolúcia!“ a „Nech žije marxizmus!“ vstali z mŕtvych a zaplavili strechu sveta. Maoistickí rebeli v Nepále pokračujú v ofenzíve a podľa BBC si získavajú podporu čoraz väčšieho počtu obyvateľstva jednej z desiatich najchudobnejších krajín sveta.
Nepálsky premiér Šér Bahadúr Deuba sa včera v indickej metropole Dillí stretol s tamojšími politikmi, aby sa dohodli na spoločnom postupe proti maoistickým vzbúrencom, ktorí už šesť rokov vyčíňajú v jeho krajine. Ide o prvú oficiálnu návštevu nepálskeho predstaviteľa v Indii od roku 1999.
Odvtedy vzťahy oboch krajín ochladli kvôli pozastaveniu obchodnej zmluvy o nezdanenom exporte nepálskeho tovaru do Indie. V Díllí sa obávali, že prílev lacných nepálskych výrobkov ohrozí domáci priemysel. Až nepokoje vyvolané maoistami prinútili premiéra himalájskeho kráľovstva, aby obnovil vzťahy s gigantickým susedom. „Teším sa na diskusiu o mnohých veciach vrátane terorizmu,“ povedal podľa Reuters Bahadúr Deuba.
Maoistickí rebeli bojujú za zvrhnutie konštitučnej monarchie a nastolenie komunistického režimu. Rebélia si už vyžiadala viac než 2900 životov. V novembri 2001 bol dokonca vyhlásený výnimočný stav.
Nepál zatiaľ nešpecifikoval, o akú pomoc Indiu žiada. Jeho predstavitelia však prednedávnom vyhlásili, že rebelov podporujú a trénujú práve v Indií. Tá už nepálskej armáde poslala svoje helikoptéry, vojenskú podporu rebelov však nekomentuje.
Nepokoje ešte viac zhoršili už i tak zúfalú ekonomickú situáciu, poškodili turistický ruch a narušili politickú situáciu Nepálu, ktorým navyše otriasla júnová masakra kráľovskej rodiny, keď opitý princ Dípendra postrieľal svojich príbuzných a spáchal samovraždu.
Organizácie za ľudské práva sa pokúšajú sprostredkovať pokračovanie prerušených mierových rokovaní medzi nepálskou vládou a rebelmi. Nemajú však veľkú šancu, lebo vláda trvá na tom, aby sa rebeli najprv vzdali.
Vodca maoistov Baburam Bhattari zaslal svetovým médiám list, v ktorom nepálsky režim označil za reakcionársky. „Nepálska vláda nastolila brutálnu vojenskú diktatúru pod rúškom vyhlásenia takzvaného výnimočného stavu v novembri 2001,“ napísal vodca maoistov. Vzápätí varoval, že vzbura svoj vrchol dosiahne v nasledujúcich dňoch. „Ak Angličania mohli viesť vojnu proti svojej monarchii v 17. storočí alebo Francúzi v 18. storočí, prečo tak nemôže nepálsky ľud učiniť v 21. storočí,“ píše sa v liste. Tým dal jasne najavo, že jeho stúpenci zbrane nezložia.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ