Detektívna informačná služba v Žiline vznikla na Slovensku medzi prvými, ešte v roku 1997. Jej šéf Kuffa bol predtým dlhoročným šéfom žilinskej kriminálky: „Obracajú sa na nás zahraniční podnikatelia. Kdekto im nasľubuje, že tu pre nich rozbehne obchod, dostane peniaze a potom sa vyparí.“
Často pátrajú po majetku, najmä ukradnutých autách. Spolupracujú s políciou. „My máme nejaké poznatky, polícia má svoje, navzájom sa dopĺňame.“
Zistia aj to, či je v miestnosti namontované odpočúvacie zariadenie. Za jednu kanceláriu zaplatí klient šesťtisíc, pri väčšom počte je zľava. V Prahe si českí detektívi účtujú štvornásobok.
S podozrením z nevery sa na detektívov obracajú hlavne ženy. „Rozdeľujem ich na dva typy. Prvý narobí krik doma aj na manželovom pracovisku a je dobre. Druhý typ nepovie nič, ale sa trápi. A práve tieto prídu.“
Vo väčšine prípadov sa vraj podozrenie nepotvrdí: „Často sú to iba pokusy rôznych anonymov znepríjemniť niekomu život, najmä ak ide o úspešných podnikateľov.“ Ľudia závidia. „Zistíme, že naozaj bol na obede s blondínou. Je to obchodná partnerka a ich vzťahy sa ukážu ako čisto pracovné.“
Ak sa nevera potvrdí, zistenia detektívov môžu slúžiť ako dôkaz pred súdom. Okrem fotografií aj podrobne vypracovaná správa.
Hodina sledovania stojí tristo korún. Spolu s cestovným a ubytovaním môže klient napokon platiť i desaťtisíc. Má právo detektívov kontrolovať a priebežne im volať na mobil.
Viac v rubrike DETEKTÍVI