BRATISLAVA – Prvý slovenský ombudsman, ktorý má obhajovať ľudské práva, bol do novembra 1989 členom komunistickej strany. Docenta Pavla Kandráča si niekdajší študenti právnickej fakulty pamätajú ako nomenklatúrny káder.
„Ponúkol mi, aby som vstúpil do strany. Mal na starosti nábory na škole. Odmietol som. Kandráč mi potom odkázal, že v takom prípade na ideologickej fakulte, ako je právnická, nemám čo robiť,“ povedal pre SME bývalý študent právnickej fakulty, dnes úspešný advokát, ktorý chce ostať v anonymite.
Svoju stranícku minulosť Kandráč nepopiera. „Bol som členom výboru, na starosti som mal výchovno-vzdelávaciu prácu.“
V roku 1971 sa stal právnikom Ústredného výboru Národného frontu SSR, čo bol v čase normalizácie významný post. „Nebol to vysoký post, využili moje skúsenosti ako asistenta na právnickej fakulte,“ povedal Kandráč.
Kandráč sa v roku 1983 stal kandidátom vied, jeho dizertačná práca bola na tému: Úloha trestného práva pri formovaní a upevňovaní socialistického občianskeho spolužitia.
„Pamätám si Kandráča ako prodekana pre ideovo-politické veci. Chodil po internáte a skúšal, kto má naladenú akú stanicu na rádiu, kto má aké obrázky polepené po skrinkách nad posteľou. Tie ideovo a morálne nevhodné postrhával. Nezabudnuteľné boli jeho prejavy v školskom rádiu o tom, ako je právo politickou fakultou a kto zamýšľa inak, mal by ju opustiť,“ spomína si v internetovej diskusii SME jeho niekdajšia študentka.
Kandráč po revolúcii zo strany vystúpil. Stal sa vedúcim katedry trestného práva na právnickej fakulte v Bratislave a neskôr dekanom právnickej fakulty v Banskej Bystrici. Medzitým vstúpil do HZDS. „Presvedčil ma ich program a ich služby vo vzťahu k právu a vlasti.“ Z HZDS vystúpil pred mesiacom.
Na jeho semináre z trestného práva chodil ako študent dnes už štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic: „Mal kvalifikačné predpoklady. Pamätám si však na okamih po skončení štúdia, keď sme sa stretli a on kritizoval návrh novely Trestného zákona,“ bol to tzv. zákon na ochranu republiky z dielne Mečiarovej vlády. „Preto ma veľmi prekvapilo, keď som ho onedlho našiel na vysokom mieste kandidátky HZDS,“ povedal Lipšic.
MIRKA HOROBOVÁ