Do roku 1991 v ruskom meste žilo takmer tritisíc sovietskych vojakov s rodinami. Mali tu aj kino, škôlku, polikliniku či kúpele. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Po dlhom čase vpustil minister obrany Martin Fedor médiá do mŕtveho mesta. Zo sovietskeho mestečka s panelákmi, školou, ulicami a infraštruktúrou by sa mal stať medzinárodný protiteroristický výcvikový priestor. Tak to vidí minister. Podľa našich informácií tam slovenská armáda už cvičí a záujem mali aj Američania.
Náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík nie je až taký optimista. Tvrdí, že by to stálo veľa peňazí, a momentálne nejde o prioritu armády.
"Je to rarita. V krajinách Severoatlantickej aliancie podobné mestečká stavajú umelo, len preto, aby dokázali simulovať protiteroristické výcvikové aktivity," povedal Fedor.
Tzv. ruské mesto bol pravdepodobne najstráženejší priestor v bývalom Československu. Do roku 1991 v ňom žilo takmer tritisíc sovietskych vojakov s rodinami. Mesto ohradené plotom dodnes stráži tank a vysoký plot.
A pravdepodobne aj príslušníci SIS. Časť priestoru, sídlisko Družby alebo "Šamarchilovku" (podľa prvého sovietskeho veliteľa), má údajne v prenájme slovenská tajná služba a občas vraj paneláky využíva na cvičenia.
Presvedčiť sa o čomkoľvek, čo sa týka sídliska Družby, je nemožné. Vojaci nás pustili najbližšie do vzdialenosti približne kilometer vzdušnou čiarou. Medzi nami a sídliskom bol pre istotu ešte lesík.
"Nemôžeme ísť bližšie. Neviem vám nič povedať o sídlisku. Nepatrí pod našu správu," povedal Ján Durmis, veliteľ Lešti a spolu s nami si skúmavo obzeral paneláky z diaľky.
V malom Rusku boli štvorizbové byty pre veliteľov, škola, škôlka, poliklinika, kino, divadelná sála aj kúpele. Tak nazývali Sovieti veľkoplošné sprchy, kde sa za hodinu umylo 400 vojakov. V niečom podobný svet, aký buduje pri Žiline Ján Slota pre manažment Kia.
Minulosť mesta dnes pripomínajú len nápisy v azbuke, obrazy tankistov, hviezdy a množstvo budov, ktoré sa nedajú rekonštruovať. Sovietska stavbárska škola ťahala domy rýchlo a bez základov.
Sovietska armáda odišla v januári 1991, po viac ako 20 rokoch. Najväčší slovenský výcvikový vojenský priestor s rozlohou 145 štvorcových kilometrov však vznikal už od roku 1923. Armáda preň vysťahovala dve dediny a dokonca vyrovnala pozemky - čo je v takomto prípade slovenská rarita.