o účelnom spôsobe. Aj to veľmi opatrne, lebo práve Argentína ovláda oboje.
Ak by televízia v zápase Švédsko - Trinidad a Tobago použila hádankový prenos s rovnakým dresmi i pleťou hráčov oboch tímov, severanov by asi fanúšik podľa štýlu identifikoval. Karibský tím by situoval skôr na Britské ostrovy - Wales, Severné Írsko. Futbalisti z malého súostrovia kľúčovo pôsobia v treťo- či v štvrtoligových anglických kluboch.
Futbalová globalizácia silnie. Stále možno čiastočne hovoriť o brazílskom, anglickom, možno aj o nemeckom a talianskom prejave, čo má logiku. Hráčov juhoamerickej veľmoci kupujú európske kluby ako kľúčové hviezdy, ktoré dávajú tímom pečať. V anglických, nemeckých, talianskych ligách majú pomerne dosť priestoru aj vlastní hráči a tréneri. Výhodou Argentíny je, že jej skvelí hráči nie sú mediálne hviezdy. Kouč Pekerman si vybral deväť hráčov zo španielskej ligy. Iba jedného zo slávnej Barcelony - Messiho. Nepatrí ešte medzi vychytené celebrity víťaza Ligy majstrov, proti Pobrežiu Slonoviny ho Pekerman nepostavil.
Jednotkový muž na ihrisku v zápase s africkým mužstvom Juan Román Riquelme pripomenul prínos zahraničného pôsobenia vo včerajšom vydaní argentínskeho denníka Clarín: "Crespo (FC Chelsea - pozn. red.) vždy vymýšľa na ofsajdovej línii. Využil som to, keď som videl, ako sa rozbieha Saviola. V drese FC Sevilla tak vybabral s nejedným tímom La Ligy, aj s mojím Villrrealom."
Včera sme videli aj opak. Portugalsko poznačené brazílskym vplyvom (s brazílskym trénerom) začalo skvele, ale v druhom polčase hrou na "milión" prihrávok bránilo tesný náskok. Urobila to v závere aj Argentína proti Pobrežiu Slonoviny. Pre Angličanov s Paraguajom to bolo prirodzené.
Zatiaľ nebol súboj typu Argentína - Španielsko, v ktorom by proti sebe nastúpilo množstvo klubových spoluhráčov. Bude to častý jav. Na šampionáte hrá103 futbalistov z anglickej Premiership, nemeckej bundesligy 75, z talianskej Serie A a španielskej La Ligy 50 hráčov.