Nezamestnanosť na Slovensku už niekoľko mesiacov klesá. Miera nezamestnanosti je však stále druhá najvyššia v Európskej únii. Bez práce je na Slovensku takmer 400-tisíc ľudí.
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Nezamestnanosť je na Slovensku najnižšia od roku 1999. V prvom štvrťroku klesla pod 15 percent po prvýkrát za posledných sedem rokov. Podľa Štatistického úradu bolo v prvých troch mesiacoch na Slovensku bez práce 396-tisíc ľudí, čo je 14,9 percenta z populácie v aktívnom veku. Koncom minulého roka dosahovala miera nezamestnanosti takmer 15,5 percenta. Napriek poklesu zostáva nezamestnanosť hlavným problémom slovenskej ekonomiky.
Analytik UniBanky Ľubomír Koršňák očakával, že nezamestnanosť klesne, ale miernejšie. Pokles pod 15 percent je podľa neho príjemným prekvapením. Prispeli k nemu najmä nové investície, ktoré vytvorili ďalšie pracovné miesta, predovšetkým v službách. "K poklesu nezamestnanosti prispel aj pokračujúci odlev pracovnej sily do zahraničia," povedal Koršňák. Podľa Štatistického úradu pracovalo ku koncu štvrťroka v zahraničí vyše 140-tisíc ľudí zo Slovenska. Je to o tretinu viac ako vlani v rovnakom období.
Z Európskej únie má stále vyššiu nezamestnanosť iba Poľsko. Vo všetkých ostatných štátoch je nižšia ako desať percent. "Zo strany štátu by sa žiadala výraznejšia podpora na tvorbu nových pracovných miest, najmä cez zníženie odvodov, ktoré sú veľmi vysoké a príliš nemotivujú podniky zamestnávať nových ľudí," povedal ekonóm Poštovej banky Miroslav Šmál.
Problémom je najmä dlhodobá nezamestnanosť - až 55 percent nezamestnaných už nepracuje viac ako dva roky. Takíto ľudia si ťažko hľadajú prácu, pretože sú bez vzdelania a majú slabé pracovné návyky.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré patrí pod ministerstvo práce, a používa inú metodiku ako Štatistický úrad, nezamestnanosť koncom marca vyčíslilo na 12,8 percenta, v máji to bolo 10,6 percenta. Podľa ministra financií Ivana Mikloša je "skutočnosť zrejme niekde uprostred, možno skôr bližšie k údajom ústredia práce".
Ako sa sleduje
nezamestnanosť na SlovenskuŠtatistický úrad zaraďuje medzi nezamestnaných všetkých ľudí nad 15 rokov, ktorí spĺňajú tri podmienky. Prvou je, že v sledovanom týždni nemali žiadnu platenú prácu. Druhou, že v posledných štyroch týždňoch si prácu aktívne hľadali alebo aj našli a do zamestnania nastúpia v priebehu troch mesiacov. Treťou, že sú schopní nastúpiť do práce najneskôr do dvoch týždňov. Pritom môžu, ale nemusia byť evidovaní na úradoch práce ako uchádzači o zamestnanie.
Ústredie práce sleduje nezamestnanosť podľa disponibilného počtu uchádzačov o zamestnanie. Nezamestnaný je ten, kto môže a chce pracovať, hľadá zamestnanie a je v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu. Zároveň neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, ani zárobkovú činnosť v cudzine. Ak pracuje, tak menej ako 16 hodín týždenne s platom pod 800 korún (za týždeň). (ľja)
Počet ľudí bez práce
(v tisícoch, v prvom štvrťroku 2006)
Do 1 mesiaca 17
1 až 3 mesiace 23,1
3 až 6 mesiacov 25,7
6 až 12 mesiacov 44,7
1 až 2 roky 64,6
Nad 2 roky 220,4
Nezistené 0,3
Spolu 395,8
Zdroj: ŠÚ SR
Príčiny dlhodobej nezamestnanosti
nedostatočná kvalifikácia a vzdelanie uchádzačov málo voľných pracovných miest malá ochota ľudí cestovať a sťahovať sa za prácou čierna práca vysoké sociálne odvody pasivita ľudí a neochota spolupracovať s úradmi práce psychologické bariéry