Pripomíname, že v severnejších oblastiach republiky možno ešte stále ošetrovať proti obaľovačovi slivkovému, a to až do 13. júna v závislosti od nadmorskej výšky, prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, ale iba vtedy, ak sme predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC.
Let obaľovača jablčného je stále veľmi slabý, počet chytených motýľov do feromónových lapačov nepresahuje 10 kusov za týždeň. Navodzuje to skutočne nízku škodlivosť pre túto sezónu. Keďže večerné teploty nedosahujú hranicu na kladenie vajíčok, ktoré prebieha až pri teplotách nad 17 stupňov o 22. hodine, s ošetrením možno čakať. Pri nájdení prvých vajíčok a po intenzívnejšom a trvalejšom oteplení odporúčame vykonať ošetrenie prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu. Sem zaraďujeme Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ostatné prípravky bude možné použiť neskôr, približne 7 až 10 dní po vyvrcholení letu motýľov. Vtedy sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc, ktorého termín sa oproti priemerným rokom veľmi oneskoruje.
Pestovateľov jabloní a hrušiek upozorňujeme na ošetrovanie proti chrastavitosti. Odporúčame použiť aspoň raz niektorý zo systémových prípravkov, pričom je vhodné interval ošetrenia skrátiť na 10 až 12 dní. Ošetrenie proti múčnatke nie je potrebné.
V minulej správe bola zmienka o pásavke zemiakovej. Jej vývoj však tiež brzdí chladné počasie, takže jej výskyt je nízky. Podobne aj kladenie vajíčok a liahnutie lariev je pomalé. S ošetrením treba preto počkať na súvislejšie oteplenie a skutočné ohrozenie porastov liahnucimi sa larvami. Paušálne ošetrenie bez sledovania porastov je zbytočné.
Ešte pripomíname potrebu ochrany cibule proti plesni cibuľovej a rajčiakov proti plesni zemiakovej. Na ošetrenie odporúčame použiť aspoň raz systémový prípravok. Naopak, pleseň uhorková nemá zatiaľ vytvorené vhodné podmienky, preto ošetrovanie nie je potrebné.
Napriek chladnému počasiu pozorujeme silné premnoženie vošiek. Pripomíname preto aj ochranu viacerých druhov ovocia a zeleniny proti voškám v prípade ich premnoženia. Preventívne sa neošetruje. Samozrejmosťou musí byť aj dodržanie hygienickej ochrannej lehoty pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch a odrodách ovocia.
Ing. STANISLAV BAROK