V Afganistane sú vraj televízni diváci pohltení sledovaním telenovely, ktorá opisuje nezhody medzi nevestou a svokrou. Manželova matka odsudzuje mladú nevestu z chudobnej rodiny. Pôvodne ide o indickú telenovelu, ktorú predabovali, a keď ju každý deň o pol deviatej večer vysielajú, nikto nechce byť vyrušovaný. Spravodajská relácia priniesla informáciu, že zo situácie ťažia zlodeji. V čase, keď národ sedí pred obrazovkami, oni nerušene pracujú.
Predpokladal som, že rodinné vzťahy, zvlášť vzťah medzi nevestou a svokrou, sú všade na svete podobné. Rovnaké rodinné drámy vysielajú a dokola reprízujú aj v Japonsku a majú väčšinou veľmi dobrú sledovanosť. Čím viac sa neveste ubližuje, tým vyššia je divácka sledovanosť. Ide o modelovú situáciu, s ktorou sa každý dokáže identifikovať, sympatizantov je teda veľa.
V ázijských krajinách funguje rodina na systéme hierarchie. Vydať sa za muža, zvlášť ak je to prvý syn v rodine, znamená čosi ako vydať sa za jeho rodinu. Za normálnych okolností prvý syn ostáva po svadbe v rodičovskom dome, takže aj nevesta sa musí prispôsobiť pravidlám a zvyklostiam jeho rodiny. Svokra je nevestin režisér, ktorý neznáša, ak sa nevesta správa, ako sa jej páči. Toto je tradičný model. Súčasné moderné rodiny už túto tradíciu obchádzajú a prvý syn žije s manželkou často oddelene. Keď sa však situácia vyvinie tak, že žijú spolu pod jednou strechou dve generácie (z ekonomických dôvodov alebo pre zdravotný stav rodičov), napätie medzi svokrou a nevestou sa v súlade s tradíciou objaví. Mnoho Japoniek nemá svokru v láske. Dôvody rozporov sú obyčajne dva: 1. kto bude paňou v kuchyni, 2. svokra sa mieša do výchovy vnúčat.
Moja sestra svojho času žila s manželom u svokry, jeho matky. Po dvoch rokoch odtiaľ aj s dieťaťom ušla. Svokra ju sústavne nútila prať, variť, upratovať a starať sa o dieťa podľa svojich predstáv, a nie inak. Odvtedy sa nevideli. A prečo sa sestrina svokra správala tak diabolsky? Pretože kedysi dávno sama prešla rovnakým peklom. Je to presne ten istý príbeh, o akom hovorí afganská telenovela.
Dnes sú v Japonsku moderné dvojgeneračné domácnosti. Navonok je to spoločný dom, ale vnútri je všetko oddelené - dva vchody, dve kúpeľne, dve kuchyne - spoločná je iba obývačka a chodba spájajúca dve oddelené domácnosti. Keď treba, môžu rodiny spolu ľahko komunikovať, inak sú samostatné. Aj vzhľadom na ceny pozemkov je toto riešenie pre Japoncov praktické a ekonomické, ale hlavne, ľahšie sa predchádza vojne medzi svokrou a nevestou.
Slovenské nevesty možno nie sú vystavené v rodine ženícha takémuto napätiu, možno majú viac slobody a svokry nie sú také prísne, ale isté napätia medzi svokrami a nevestami aj tu vraj existujú. Čo som si však všimol, a to je zrejme všade rovnaké, keď je medzi nevestou a svokrou napätie, manžel (syn) sa nepostaví proti matke.
Nuž, žiaden z týchto príkladov neplatí pre moju rodinu. Moja žena a moja mama majú veľmi dobrý vzťah. Žijú na iných koncoch sveta a vidia sa len raz za pár rokov.
MASAHIKO