FOTO - WWW.BACKWARD-RUNNING-BACKWARD.COM |
Američan Timothy "Bud" Badyna prekonal viaceré svetové rekordy. Maratón zabehol pod štyri hodiny, desať kilometrov za 45 minút. Niekomu sa možno zdá, že to nie sú žiadne mimoriadne výkony, lenže Badyna ich vytvoril bežiac pospiatky. Od roku 2001 je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najrýchlejší muž v behu pospiatky na 200 metrov (32,78 sekundy), na začiatku 90. rokov vytvoril týmto spôsobom maratónsky rekord (3 hodiny a 53 minút) a desať kilometrov prebehol za 45 minút a 37 sekúnd. Dva posledné rekordy už boli prekonané. Tridsaťdeväťročný nemocničný ošetrovateľ zo štátu Georgia nie je totiž jediný, kto behá naopak.
V Spojených štátoch sa behu či chôdzi chrbtom dopredu venuje asi 500 ľudí, v Európe, najmä v Taliansku, Nemecku, Francúzsku či Rakúsku, oveľa viac. Preteky sa organizujú aj v Brazílii či Číne. Odborníci tvrdia, že pri retrobehu sa spáli päťnásobne viac kalórií než pri bežnom joggingu, napísala agentúra AP.
"Okrem toho lepšie udržiavate rovnováhu, lepšie počujete, zlepší sa vaše periférne videnie," vypočítava Badyna výhody netradičného behu. Nevýhodou je, že bežec nie je chránený. "Nevidíte očami, vidíte len zmyslami. Ak však bežíte v dôverne známom prostredí, riziko, že narazíte do prekážky, je malé," hovorí Badyna, ktorý trénuje po uliciach svojho mesta. Sprevádza ho pritom priateľka na bicykli a upozorňuje ho na hroziace nebezpečenstvá.
Beh a chôdza pospiatky sa začali presadzovať v 70. rokoch minulého storočia. Športovci tak trénovali v čase zranenia a lekári neskôr tento spôsob odporúčali ako súčasť fyzioterapie. Beh pospiatky možno vidieť aj pri rozcvičovaní baseballových nadhadzovačov a bežcov.
Podľa Barryho Batesa, emeritného profesora biomechaniky na Oregonskej univerzite, beh pospiatky pomáha aj počas rekonvalescencie po operácii kolena či pri poraneniach členka.
Začiatočníkom odborníci odporúčajú, aby trénovali radšej na atletickom ováli než na ceste, aby sa vyhli dieram, dopravným značkám, autám a iným prekážkam. "Začnite na štadióne, kde nie je veľa ľudí, a len sledujte čiary," radí nováčikom 34-ročný Arthur Magni z Massachusetts, ktorý preteká už 11 rokov. Pri pretekoch je bežné, že súťažiaci sa zoznamujú s traťou najprv klasickým behom tvárou vpred. Výhodou pre pretekárov bežiacich pospiatky je aj to, že majú dokonalý prehľad o svojich súperoch.