Ronaldo s trofejou nad hlavou. Brazília získala pred štyrmi rokmi v Japonsku a Kórejskej republike piaty titul majstra sveta. So značným prispením Ronalda, ktorý nastrieľal osem gólov.
Futbalová rodina sa dočkala najväčšej slávnosti planéty. Deviaty júnový deň otvorí v novej mníchovskej arene zápas domáceho Nemecka s Kostarikou 18. majstrovstvá sveta vo futbale. Celý mesiac sa bude upierať pozornosť miliónov fanúšikov do dvanástich nemeckých miest (Berlín, Mníchov, Dortmund, Hamburg, Gelsenkirchen, Lipsko, Hannover, Kaiserslautern, Norimberg, Frankfurt, Kolín, Stuttgart), ktoré sa stanú hostiteľmi tridsiatich dvoch mužstiev.
Po štyroch rokoch sa záverečný turnaj sťahuje z Ázie do Európy. V Japonsku a Kórejskej republike triumfovali Brazílčania. Piaty titul dosiahli v jokohamskom finále práve proti usporiadateľskej krajine týchto majstrovstiev.
Brazílii sa v Európe nedarí
Na starom kontinente sa populárnym 'kanárikom' však príliš nedarí. V Európe vyhrali iba raz - v roku 1958 vo Švédsku. Naposledy nepochodili vo Francúzsku '98. Na parížskom Stade de France vtedy utrpeli ťažkú prehru 0:3 s domácou trikolórou. Vynahradili si to o štyri roky neskôr a aj teraz ich konkurencia považuje za najväčšieho favorita.
Slovenský futbal sa medzi elitu opäť nedostal, hoci tentoraz mal k nej najbližšie. Reprezentácia pod vedením trénera Dušana Galisa si druhým miestom v kvalifikačnej skupine vybojovala účasť v dvojzápasovej baráži. Skúsenejšie Španielsko s viacerými individualitami v mužstve bolo nad naše sily. Pod Tatrami zavládol smútok, za riekou Moravou nadšené ovácie. Susedné Česko si prvý raz po rozdelení federácie zahrá po európskom aj na svetovom šampionáte.
Slovenská pätica v akcii
Slovenský futbal však v Nemecku nebude chýbať. Zastupuje ho trojica rozhodcov Ľuboš Micheľ - Roman Slyško - Martin Balko. Pre Micheľa sú to už druhé majstrovstvá sveta za sebou, Slyško s Balkom zažijú premiéru na vrcholnom podujatí. Bývalý tréner Jozef Vengloš je stabilným členom technickej komisie Svetovej futbalovej asociácie (FIFA), prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec sa predstaví zasa v úlohe delegáta FIFA.
Nemcom je vlastná precíznosť, s akou sa pripravovali na športovú udalosť roka. Postavili päť nových štadiónov s najmodernejším vybavením. Ostatné prešli v priebehu uplynulých rokov dôkladnou rekonštrukciou. Celkové investície sa vyšplhali na takmer 1,5 miliardy eur.
Nemcom fanúšikovia neveria
Nemecká reprezentácia sa môže tešiť z výhody domáceho prostredia, ale bude zároveň pod obrovským psychickým tlakom verejnosti. Očakávania fanúšikov sú veľké, no v predšampionátových prieskumoch ľudia mužstvu trénera Jürgena Klinsmanna príliš neverili.
Nie až tak, že by sa im podarilo zopakovať rok 1974. Vtedy organizovali Nemci majstrovstvá sveta naposledy, pričom Beckenbauer a spol. získali prvenstvo. Teraz majú domáci hráči sľúbených za zlato 300-tisíc eur na hlavu. V prípade neúspešného finále o polovicu menej, za semifinále 100 a štvrťfinále 50-tisíc eur. Ak skončia svoju púť už v osemfinále, vyjdu naprázdno.
Zlatý gól je minulosťou
Franz Beckenbauer bude všetko sledovať z pozície šéfa organizačného výboru. K dispozícii má helikoptéru, aby stihol čo najviac zápasov. Obišiel krajiny zvyšných 31 účastníkov, kde prezentoval imidž i pripravenosť usporiadateľa. Očakáva sa, že na tribúny štadiónov si sadnú až tri milióny divákov. O bezpečnosť všetkých návštevníkov sa majú starať tisícky nemeckých policajtov, takmer šesťtisíc vojakov, Interpol, spravodajské služby v spolupráci so zahraničnými službami. Hrozby teroristických útokov visia nad každým veľkým športovým podujatím.
V hracom systéme nastala oproti predchádzajúcim dvom šampionátom jediná výrazná zmena. Vo vyraďovacích zápasoch už nebude platiť takzvaný zlatý gól, ale mužstvá absolvujú kompletné 30-minútové predĺženie. Ak sa ani po ňom nerozhodne, na rad prídu strely zo značky pokutového kopu. V skupinách sa stretne každý s každým, do osemfinále postúpia prvé dve mužstvá. V prípade rovnosti bodov u dvoch alebo viacerých tímov rozhodne o poradí počet bodov zo vzájomných zápasov.
Za titul 16,5 milióna eur
Keď ani toto kritérium neurčí poradie, nasleduje gólový rozdiel zo vzájomných stretnutí, respektíve počet strelených gólov vo vzájomných stretnutiach. Keď aj tieto kritériá budú mať tímy vyrovnané, určí ich poradie gólový rozdiel zo všetkých zápasov v skupine, alebo počet nastrieľaných gólov vo všetkých troch zápasoch základnej skupiny. Poslednou možnosťou je žreb.
Pre mužstvá sú pripravené najvyššie prémie v histórii majstrovstiev. FIFA už rozdelila každej reprezentácii štartovné 4,5 milióna eur. Nový majster sveta získa 16,5 milióna eur.
Finálové zápasy MS
1930: Uruguaj - Argentína 4:2
1934: Taliansko - ČSR 2:1 po predĺ.
1938: Taliansko - Maďarsko 4:2
1950: Uruguaj - Brazília 2:1
1954: NSR - Maďarsko 3:2
1958: Brazília - Švédsko 5:2
1962: Brazília - ČSSR 3:1
1966: Anglicko - NSR 4:2 po predĺ.
1970: Brazília - Taliansko 4:1
1974: NSR - Holandsko 2:1
1978: Argentína - Holandsko 3:1 po predĺ.
1982: Taliansko - NSR 3:1
1986: Argentína - NSR 3:2
1990: Nemecko - Argentína 1:0
1994: Brazília - Taliansko 0:0, 3:2 PK
1998: Francúzsko - Brazília 3:0
2002: Brazília - Nemecko 2:0