Sopka Merapi na ostrove Jáva v Indonézii oplýva nebývalou silou. Nebezpečná je nie len láva, ktorá má po prasknutí krátera viac ciest, ktorými môže vytiecť, ale aj jedovatý plyn, ktorý sopka vypúšťa. FOTO ČTK/AP |
"Oblak horúcich plynov je pre nás najhoršou nočnou morou," poznamenal starší obyvateľ. Práve tieto plyny spálili 60 ľudí v roku 1994 a zničili množstvo obydlí. Explózia Merapi v roku 1930 si vyžiadala asi 1300 obetí.
Viac ako 15-tisíc ľudí utieklo včera zo svojich domovov. Monumentálny oblak horúcich plynov sa z kráteru rozprestrel do vzdialenosti 5,5 kilometra po južnom svahu hory.
Sopka prejavuje zvýšenú aktivitu už niekoľko týždňov, zvlášť po ničivom zemetrasení, ktoré otriaslo Indonéziou pred dvoma týždňami.
Približne 20-tisíc obyvateľov počúvlo úrady, ktoré už týždeň vyzývajú na evakuáciu. Ďalšie tisíce ľudí však odmietajú opustiť domovy, polia a dobytok. Podľa vulkanológov bola včerajšia erupcia doposiaľ najväčšia.
Erupciu zažil v stredu i juh Japonska. Sopka Sarukadžima vychrlila oblak dymu, ktorý vystúpil do výšky tisíc metrov. Poslednú veľkú erupciu sopka zažila v októbri 2000, keď dym vystúpil do výšky päťtisíc metrov.
Aj Filipíny varovali občanov, aby sa vyhýbali oblasti okolo sopky Bulusan, ktorá včera vychrlila popol do výšky dva kilometre.
(čtk)