Moskva 21. marca (TASR) - Čečenskí vzbúrenci odrezávajú hlavy zajatým ruským vojakom - týmito šokujúcimi obrazmi začína moskovský režisér Alexej Balabanov svoj akčný film Vojna o druhom poľnom ťažení ruskej armády v Čečensku.
Snímka už niekoľko dní beží v kinách ruskej metropoly a vyvoláva vášnivú debatu o ozbrojenom konflikte v severokaukazskej odštiepeneckej republike. Druhá čečenská vojna sa začala na jeseň roku 1999.
Konečne je koniec s politickou korektnosťou, teraz sa zobrazí pravá tvár Čečencov, tešia sa filmoví kritici. "Všetky európske komisie pre ľudské práva by mali byť nútené vidieť tento film, namiesto toho, aby rozprávali niečo o humanitárnej katastrofe," píše sa v recenzii uverejnenej v denníku Komsomoľskaja pravda.
Iné denníky naproti tomu varujú: Balabanovova zlátanina podporuje nacionalizmus a nenávisť voči cudzincom. "Takto sa začínali pogromy," domnievajú sa noviny Vremia MN.
Filmu zodpovedá dejom žánru Rambo s rýchlym priebehom. Britský občan John - zajatec brutálneho čečenského únoscu, je prepustený na slobodu, aby zohnal dva milióny libier výkupného na vyslobodenie vlastnej manželky, ktorú tiež násilím držia vo svojej moci čečenskí ozbrojenci. Nikto mu však peniaze nechce dať, nijaký úrad nie je nápomocný.
V tejto situácii začína nemilosrdné ťaženie jedného muža Johnov známy zo zajatia, ruský rotmajster Ivan. Až do oslobodenia posledného zajatca eliminuje desiatky militantných Čečencov.
Balabanov by nebol ruským filmárom, keby do svojho diela nezakomponoval aj veľkú dávku filozofie. Už vo svojom všeobecne populárnom gangsterskom filme Brat, s dvoma dielmi, dával pocítiť komplex menejcennosti, ktorý dnešné Rusko pociťuje.
V politike siaha reťaz skutočných alebo domnelých ruských porážok od preniknutia amerických síl do krajín bývalého Sovietskeho zväzu až po slabé výsledky na Olympijských hrách.
Zo svojho pohľadu na Čečenskú vojnu zobrazuje Balabanov radového ruského vojaka ako porazeného, ktorého zradilo jeho vlastné velenie, Západ, čečenskí civilisti. "Vy, Rusi, ste barani," hovorí vo filme čečenský poľný veliteľ Aslan. A baranov možno beztrestne likvidovať. Proti tomu pomáha Balabanovovmu filmovému hrdinovi Ivanovi len násilie, násilie a ešte raz násilie.
Čečenských povstalcov zobrazuje ruský režisér v čiernobielo poňatej Vojne iba ako sadistických hrdlorezov a mučiteľov. "Film rozpráva o zverstvách Čečencov a zamlčiava všetkých tých Budanovov, ktorí bojujú na druhej strane," kritizuje ďalej denník Vremia MN. Skutočný plukovník Jurij Budanov sa musí pred súdom zodpovedať ako jeden z mála ruských vojakov za vraždu mladej Čečenky.
"Film ukazuje život len taký, aký je," bráni sa režisér. Doteraz si čečenská vojna vyžiadala životy viac ako 3500 ruských vojakov, asi 15.000 vzbúrencov a odhadom niekoľko desiatok tisíc civilistov. Všetko bez toho, aby sa objavilo nejaké riešenie.
"Človek sedí dve hodiny v kine a dúfa, že film sa čoskoro skončí. Presne ako celá vojna," dopĺňa ďalší denník Vedomosti.