Keď malého pacienta prijímali na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, bol ešte pri vedomí a komunikoval. V priebehu krátkeho času upadol do bezvedomia a do ôsmych hodín zomrel.
"Chlapca sme prijali pre podozrenie na meningokokovú sepsu. Už v priebehu transportu dostával potrebnú liečbu, no napriek tomu sa mimoriadne prudký priebeh ochorenia nepodarilo zvrátiť," hovorí primárka oddelenia Mária Pisarčíková.
Na jej oddelení končia všetky ťažké prípady z Košického kraja. Vlani ich bolo päť, tento rok už deväť. Išlo o deti od piatich mesiacov do piatich rokov. Dvaja pacienti sepse podľahli - v januári päťmesačné dievčatko z Krompách, teraz chlapec z Nálepkova. Všetky deti mali rómsky pôvod. V tejto komunite je výskyt meningokokových infekcií najčastejší. Súvisí to pravdepodobne so slabšou imunitou a horším hygienickým štandardom a životnými podmienkami.
Meningokokové infekcie vyvoláva baktéria naisseria meningitidis a majú tri formy - vyvinúť sa môžu do zápalu mozgových blán, sepsy a septického šoku. Často vyvolávajú veľmi závažné klinické stavy spojené s bezvedomím. "Je to vôbec najrýchlejšie smrtiace infekčné ochorenie, ktoré poznáme. Závažnými stavmi sú zápal mozgových blán a celková infekcia krvi, ktorá môže vyústiť do septického šoku spojeného so zlyhaním orgánov a neraz sa končí smrťou," vysvetľuje detská infektologička Katarína Bazarová.
Tento rok je výskyt meningokokových ochorení vyšší než v minulých rokoch. Zvyčajne sa objavujú vo vlnách - veľa takýchto prípadov bolo v rokoch 1996 - 1998, keď na košických pediatrických pracoviskách liečili asi päťdesiat detí.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ