Rusi žijúci na Ukrajine protestujú proti americkým vojskám na Kryme. FOTO - TASR/AP |
Demonštrácie obyvateľov Krymu proti prítomnosti amerických vojakov na ukrajinskom polostrove, spolupráci Kyjeva s NATO a plánovaným medzinárodným vojenským manévrom sa zmenili na medzinárodnú roztržku. Ruský parlament včera pohrozil, že vzťahy Ukrajiny a Ruska sa v prípade vstupu Ukrajiny do NATO významne zhoršia.
Reakcia Moskvy vzbudila na prorusky orientovanom Kryme nadšenie. Deň predtým krymský parlament vyhlásil polostrov "územím bez NATO".
Ruskí poslanci sa síce tentoraz zdržali výziev, aby sa Krym vrátil Rusku, ale nezabudli pripomenúť "milióny Rusov, ktorí žijú alebo odpočívajú na Kryme".
Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval pred akýmikoľvek útokmi proti nim. Zdôraznil, že nepriateľské kroky proti Rusom by boli "zničujúce pre rusko-ukrajinské vzťahy". Lavrov priznal, že bývalé sovietske republiky majú právo na samostatnú zahraničnú politiku, ale zároveň povedal: "Pripojenie krajín, ako je Ukrajina alebo Gruzínsko k NATO, bude znamenať kolosálny geopolitický zlom."
Ukrajinský minister obrany Anatolij Gricenko kontroval vyhlásením, že rozhodnutie krymského parlamentu o polostrove ako území bez NATO môže viesť k urýchleniu odsunu ruskej Čiernomorskej flotily z polostrova.
Vzťahy medzi oboma krajinami sú stále napätejšie. Ukrajina nevpustila na svoje územie ruských poslancov Konstantina Zatulina a Vladimira Žirinovského. Tí sa netajili tým, že idú podporiť proruské demonštrácie na Kryme.
Protesty sa začali 27. mája, keď do Feodesie priplávala americká vojenská loď. Ľudia ju zablokovali a s protiamerickými heslami uväznili v jednom zo sanatórií i amerických vojakov. Včera pravoslávni veriaci zorganizovali okolo sanatória krížový pochod a okrem ikon niesli transparenty s nápismi: "Tu vás čaká ďalší Vietnam!"
Obyvatelia Krymu včera márne čakali na rokovanie nového ukrajinského parlamentu, ktorý mal okrem iného rozhodnúť o právoplatnosti pobytu cudzích vojsk na Ukrajine. Poslanci rokovanie už druhý raz odložili pre nekonečné rozhovory o vytvorení "oranžovej koalície" do 14. júna - vnútropolitická kríza tak len pomáha tým, ktorí si želajú diskreditáciu krajiny v zahraničí.