Billy Preston. FOTO - REUTERS |
ový hráč, ktorý sprevádzal mnoho známych umelcov, upadol v novembri do kómy. Príčinou jeho smrti bol vysoký krvný tlak, ktorý spôsobil zlyhanie obličiek a ďalšie ťažkosti.
Prestonovu hudobnú dráhu zásadne ovplyvnila spolupráca s Beatles, s ktorými v roku 1969 nahral album Let It Be. Čierny hudobník si so slávnou štvoricou zahral aj na streche londýnskeho štúdia Abbey Road, na jej poslednom spoločnom koncerte. Prezývku "piaty Beatle" získal za pozitívny vplyv na členov skupiny, ktorí sa vďaka jeho prítomnosti prestali hádať a užívali si nahrávanie ako za starých čias.
Preston (nar. 9. septembra 1946) sa hudbe venoval v podstate od útleho detstva. Už ako desaťročný preludoval na organe, keď pri mikrofóne stála slávna Mahalia Jackson. Mnohí ho považovali za nástupcu soulového velikána Raya Charlesa, ale tieto predpovede úplne nenaplnil. Hoci sa pokúšal o sólovú kariéru, preslávil sa predovšetkým ako sprievodný muzikant.
Po rozpade Beatles dostal ponuku od Rolling Stones, s ktorými odohral množstvo koncertov a podieľal sa i na štúdiových albumoch. V roku 1975 napísal pre speváka Joea Cockera jeden z jeho najväčších hitov You Are So Beautiful. Neskôr hral s Bobom Dylanom, Ericom Claptonom alebo Arethou Franklin. Zažiť ho mohli aj slovenskí fanúšikovia - na Bratislavskej lýre v roku 1981, kde zahral beatlesácky hit Get Back.
Ešte na sklonku života kúzlil na najnovšom albume Stadium Arcadium Red Hot Chili Peppers. "Zobrali sme Billyho z nemocničnej postele. Nahral svoje party a vrátili sme ho späť," spomínal na exkluzívneho hosťa gitarista John Frusciante na webovej stránke skupiny.
To už Preston zápasil s vážnymi zdravotnými problémami, ktoré ho sprevádzali v posledných rokoch. Na jeho zdraví sa podpísala závislosť od kokaínu a alkoholu, ako aj trojročný pobyt vo väzení, kam sa dostal za násilnosti, ktoré vyrábal pod vplyvom drog. (peb)