Množstvo festivalov a cien korumpuje literatúru, tvrdí kritik

Pred pár mesiacmi bývala v našom dome mladá Švajčiarka, ktorá bola na stáži v jednom veľkom vydavateľstve. Tvárila sa tajomne, keď hovorila, že práve uzavreli zmluvu s mladým autorom - za vydanie svojho debutu dostal 300-tisíc libier.

Meno síce neprezradila, ale mohlo ísť o Gautama Malkaniho a jeho román Londonstani. Vydavateľ sa z neho neúspešne pokúsil urobiť hlavnú literárnu udalosť jarnej sezóny. Román bol zameraný na podobné publikum ako dva hity posledných rokov napísané Londýnčankami s exotickými koreňmi: Biele zuby a Brick Lane.

Gautam Malkani však nie je Zadie Smithová ani Monica Ali, aj keď za menej nafúknutých okolností by sa jeho román mohol stať tínedžerským hitom. Práve na príklade tejto knihy sa nedeľníku Observer podarilo ukázať, ako sa v posledných rokoch zmenil britský knižný trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ešte v šesťdesiatych rokoch zažili spisovatelia najviac zábavy, keď ich vydavatelia pozvali na obed a dali im zálohu vo výške pár stoviek libier. Literatúra v tom čase potrebovala umelé dýchanie a aj preto vznikla v roku 1969 Bookerova cena. Bolo to aj tým, že verejnosť dovtedy všetku pozornosť venovala najmä hudbe a filmom.

Krízu románu vystihol americký spisovateľ Tom Wolf. Povedal, že jedinou živou formou je tzv. nový žurnalizmus. Práve on ako prvý urobil z viacerých spisovateľov celebrity. V sedemdesiatych rokoch dostal román transfúziu vďaka Márquezovi, exotickú príchuť mali aj mnohí britskí autori.

Medzi najväčšie objavy patril Salman Rushdie pochádzajúci z Bombaja, za noc sa vynorila celá generácia po anglicky píšucich spisovateľov z najrôznejších kútov sveta - dnes už dvojnásobný držiteľ Bookerovej ceny Peter Carey z Austrálie, Timothy Mo z Hongkongu, Vikram Seth z Indie, Kazuo Ishiguro z Japonska, Hanif Kureishi z Pakistanu či Michael Ondaatje zo Srí Lanky.

SkryťVypnúť reklamu

Reči o tom, že britský román je odtrhnutý od života, zo stola definitívne zmietla fatwa na Salmana Rushdieho. Literárny kritik McCrum dokonca tvrdí, fatwa vyhlásená vtedajším iránskym vodcom zavŕšila triumf literárnej fikcie.

Na druhej strane tvrdí, že literatúra zaplatila za zmŕtvychvstanie tým, že stratila svoju dušu. Podpísali sa pod to najmä šesťciferné honoráre pre spisovateľov a množstvo akcií, ktoré z nich robia krížencov obchodného cestujúceho a potulného kazateľa.

Zasiahlo to aj Bookerovu cenu, do jej užšieho výberu sa dostáva čoraz viac priemerných kníh s nadpriemerným marketingom. Stále sa objavujú nové literárne festivaly a nové ceny, a to vedie k inflácii. Fikcia je taká populárna, že zrazu už nejaký román napísal skoro každý - modelky, účastníci Big Brother, komici, športovci, novinári a dokonca aj Pamela Andersonová.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to ako keby sa na pretekoch formuly 1 objavil Fiat Uno," napísal McCrum o románe Londonstani. Je asi rozmaznaný bohatosťou britského literárneho života, a preto si neváži, že jeho krajina knihami naozaj žije a ľudí vidíte čítať úplne všade.

Rebríčky predajnosti uvádzajú každý týždeň neuveriteľne vysoké čísla aj pri serióznejších tituloch, takže celebritní spisovatelia sú iba malou daňou za skvele fungujúci systém.

Autor: JÁN GREGOR, Londýn

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 269
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 429
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 011
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 194
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 904
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 582
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 021
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu