Z veľkých futbalových krajín je Španielsko na úspechy najchudobnejšie. V historickej tabuľke majstrovstiev sveta je síce siedme hneď za majstrami sveta z Brazílie, Nemecka, Talianska, Argentíny, Anglicka a Francúzska, ale iba raz sa prebojovalo do semifinále. Hviezdne výbery končili väčšinou vo štvrťfinále, aj doma v roku 1982.
Španieli odleteli do Nemecka s tým, že im svet neverí. Odborníci však tvrdia, že všetko môže zmeniť jediný muž - tréner Luis Aragones. "Dokáže z minima vyťažiť maximum - obzvlášť, keď je pod tlakom. Vie z hráčov s hviezdnymi maniermi urobiť kompaktný tím," hodnotí magazín Pro Football.
Madridčan Aragones tlak určite cíti. Ak vyťaží z minima maximum, môže sa stať jeho výber aj majstrom sveta, káder na to má. Španieli sú však do jedného opatrní, hovoria "len" o semifinále.
Hviezdny tím sa takmer nekvalifikoval na MS, remízu s Bosnou a Hercegovinou zachraňoval doma v siedmej minúte nadstaveného času. V baráži vyradil Slovensko 5:1 (v Madride), 1:1 (v Bratislave). Kapitán Barcelony Carles Puyol v novembri u nás vystihol: "Aragones je štít, ktorý chráni kolektív." (pf)
Ukrajina: do tretice prišlo šťastie
Ukrajine dvakrát majstrovstvá sveta ušli tesne - v baráži.
Chorvátsko im zahatalo cestu do Francúzska 1998, pred štyrmi rokmi ich odstavilo Nemecko. Teraz urobila rázny krok - skupinu vyhrala. Pred Tureckom (3. z posledných MS), výborným Dánskom a úradujúcimi majstrami Európy z Grécka.
Kouč modro-žltého tímu, legendárny útočník sedemdesiatych rokov Oleg Blochin pre príležitostnú publikáciu FIFA World Cup trúfalo vyhlásil: "Mnohí hovorili, že som žil v inom svete, keď som prisľúbil účasť Ukrajiny na MS. Viem, že budú opäť vrieskať, ale nevylučujem, že môžeme vyhrať aj svetový šampionát."
Muž, ktorý prevzal reprezentáciu v roku 2003, smelú myšlienku rozvinul. "Je tu grécky príklad z ME 2004. Máme Ševčenka, ktorý je hviezdou, superkvalitným útočníkom a prirodzeným vodcom v našej reprezentácii. Rád splním sľub, ktorý som dal pred odletom do Nemecka, ak získame titul. Zdvihnem Svetový pohár a dám sa ostrihať dohola," úsmevne dokončil Blochin predšampionátový pohľad.
(hoz)
Tunisko: zdolať Arabov a dúfať
Prvá africká krajina, ktorá dokázala zvíťaziť na majstrovstvách sveta (v roku 1978 zdolala v Argentíne Mexiko 3:1) má najväčšiu silu na lavičke. Tréner Roger Lemerre doviedol Francúzov na Euro 2000 k zlatým medailám, aby sa o štyri roky tešil z prvenstva aj s Tuniskom, keď vo finále Afrického pohára národov zdolal Maroko.
Aj Afričania snívajú o postupe, ku ktorému môžu vykročiť hneď v prvom zápase. V Mníchove ich čaká najslabší účastník skupiny - Saudská Arábia. "Ak vyhráme a Španieli s Ukrajinou remizujú, boli by sme na čele skupiny. Z psychologického hľadiska by to mohla byť výhoda," špekuluje 64-ročný Francúz, ktorý si na lavičku desaťmiliónového Tuniska sadol pred dvoma rokmi.
V posledných troch dueloch inkasovali Tunisania jediný gól - od Srbska a Čiernej Hory (0:1). Potom zdolali Bulharov 3:0, s Uruguajom uhrali bezgólovú remízu. Pre brankára Aliho Boumnijela má šampionát v Nemecku špecifickú príchuť. Ak sa do brány postaví, stane sa len štvrtým hráčom (po Kamerunčanovi Millovi, Írovi Jenningsovi a Angličanovi Shiltonovi), ktorý nastúpil na MS po štyridsiatke. Boumnijel ju oslávil 13. apríla. (rh)
S. Arábia: byť outsiderom je výhoda
Pätnásť trénerov za dvanásť rokov sa vystriedalo na poste reprezentačného trénera Saudskej Arábie. Ani Argentínčan Gabriel Calderon, ktorý tím doviedol na svetový šampionát, na ňom nevydržal. Oficiálnym dôvodom boli slabé výsledky tímu, no funkcionárom sa nepáčil najmä jeho svojrázny prístup. Napríklad počas dvojtýždňovej prípravy na MS v decembri 2005 neprejavil záujem o žiadny medzištátny zápas.
Jeho nástupcom sa stal opäť Juhoameričan - Brazílčan Marcos Paqueta, ktorý rodnú krajinu priviedol k titulu na majstrovstvách sveta 20-ročných. Na prípravu mal necelého pol roka, no nesťažuje sa. "Mne sa páči, keď si všetci myslia, že sme najslabší tím šampionátu. To nám dáva viac možností prekvapiť," povedal pre FIFA magazine.
Najväčším esom v tíme je 34-ročný útočník Sami Al Jaber. Je jediný z Arabov, ktorý okúsil európsky futbal (hrával za Wolverhampton Wanderers). V nedeľňajšom priateľskom dueli s Bad Nauheimom (15:0) trafil do siete sedemkrát. "Boli sme dobrí už pri debute na šampionáte v roku 1994. Teraz sme dobrí a mladí," veľavravne naznačuje Al Jaber. V Nemecku ho čakajú 4. MS po sebe. (rh)