Kapitán: Ukrajinu čaká veľká párty

Súčasný futbalový úspech Ukrajiny sa krúti okolo kapitána a útočníka Andrija Ševčenka. U východných susedov ho považujú za nasledovníka legendárneho Olega Blochina, dnes trénera nováčika svetového šampionátu.

Andrij Ševčenko v drese Ukrajiny. FOTO - SITA/AP


Ševčenko (*29. septembra 1976), ktorého nedávno kúpila londýnska Chelsea z AC Miláno, hovorí s úctou o bývalom excelentnom zakončovateľovi slávneho Dynama Kyjev, držiteľovi Zlatej kopačky France Footballu pre najlepšieho hráča Európy '75. "Blochin vyžaduje veľa - maximum. Dodal nám istotu. Nikdy nestratil vieru, že postúpime do Nemecka."

Malý Andrij sa skoro nedostal na trávnik - chorľavel, nejasná diagnóza nevylučovala rakovinu. Rodina pocítila černobyľský prízrak, otec Ševčenko urýchlene zariadil sťahovanie na čiernomorské pobrežie. Tam ho objavili skauti z prípravky Dynama Kyjev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak spomenul Ševčenko Blochina, nemohol zabudnúť na otca ukrajinského vzostupu, už nebohého trénera Dynama Kyjev, reprezentácií ZSSR i Ukrajiny Valerija Lobanovského: "Bol pre mňa druhým otcom. Spočiatku veľmi tvrdým. Raz mi povedal, môžeš byť veľký hráč a uviedol príklad - Blochin," cituje Ševčenka internetová stránka svetového šampionátu fifaworldcup.com.

Prestup do londýnskej Chelsea podpísal pred týždňom za rozprávkové odstupné 30 miliónov libier. S AC Miláno vyhral Ligu majstrov v roku 2003, vo finále dal Juventusu Turín rozhodujúci gól z penaltového rozstrelu. O rok ho vyhlásili za najlepšieho futbalistu Európy.

Pred štartom majstrovstiev sveta v rozlúčkovom rozhovore pre denník la Gazzetta dello Sport hovoril aj k Milánčanom: "Svetový titul je pre Ukrajinu rozprávkovou vidinou, niekto z medzinárodnej enklávy AC Miláno ho však iste získa. Náš národ vníma šampionát ako jednu veľkú párty - skvelé je, že sme na nej. Ukrajina je lepšia v obrane ako v útoku, snažíme sa o rýchle protiútoky. Mojou kapitánskou úlohou je zbaviť spoluhráčov trémy z veľkého podujatia."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ROBERT HOZA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 264
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 408
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 011
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 187
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 922
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 577
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 023
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 667
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu