dníctva by mali byť vyhodnotené na konci francúzskeho predsedníctva EÚ v roku 2008.
Obaja tiež varovali pred precenením absorpčnej kapacity Európskej únie. "Zhodujeme sa, že otázka ústavnej zmluvy príde znovu na program dňa počas nemeckého predsedníctva po fáze reflexie," povedala včera Merkelová po prvom kole stretnutí s francúzskym prezidentom.
Ich stretnutie bolo ďalším z radu neformálnych francúzsko-nemeckých stretnutí bez pevne stanoveného plánu, pri ktorom vrcholní politici hovorili o aktuálnych témach. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnili i ministri zahraničia, slúži prípravám na summit EÚ v polovici júna v Bruseli. Francúzsky prezident presadzuje, aby východiskom boli inštitucionálne vylepšenia fungovania Európskej únie v rámci existujúcich zmlúv o EÚ. Berlínu to však nestačí. Ústavná zmluva je v kríze potom, čo ju v referende odmietli Francúzi a Holanďania, ale veľké štáty dávajú najavo odhodlanie pokúsiť sa ju nejakým spôsobom vzkriesiť.
Okrem toho varovali obaja lídri pred preťažením Európskej únie prílišným rozširovaním.
Pokiaľ ide o otázku Iránu, apelovali šéfovia dvoch veľmocí na Teherán, aby pristúpil na ponuku medzinárodného spoločenstva. Chirac zdôraznil, že existuje záujem o diplomatické riešenie. "Nejde o to, aby Irán nemal dlhodobo právo na mierové využívanie atómovej energie, ale o to, aby znovu zavládla priehľadnosť a dodržiavanie pravidiel Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu," zdôraznila nemecká kancelárka.
(čtk)