Čo si Brusel myslí o výsledku českých volieb? Otázka celkom prirodzená. Česko je členským štátom a zmena vlády sa odrazí na jeho pôsobení v bloku, nota bene, keď vo voľbách zvíťazila ODS, ktorá má k únii kritickejší postoj než doterajšia vláda. Napriek tomu nie je možné reakcie v Bruseli získať. Prečo? Pretože Brusel, zástupcovia predsedajúceho štátu či vedenie Európskej komisie domácu politiku členskej krajiny nekomentujú. Taký je zvyk. Aby neurazili alebo neprechválili novú vládu, prípadne sa neusvedčili z nedostatku znalostí. Jediné reakcie sú preto neoficiálne a človek vám povie, že ho za nijakú cenu nesmiete citovať. Nebolo to tak vždy. Správanie Bruselčanov sa zmenilo po skúsenosti s rakúskym populistom Haiderom. Pred šiestimi rokmi uvalila únia na viedenskú vládu diplomatické sankcie, odmietla so špičkou rakúskeho kabinetu komunikovať. Po pol roku ich v tichosti zrušila, ukázalo sa, že k ničomu neviedli. Akurát len komplikovali komunikáciu medzi Bruselom a Viedňou.
Únia si z toho vzala ponaučenie, že je lepšie národnú politiku nekomentovať, kým to nie je nevyhnutné. Na jednej strane je to pochopiteľný postup, pretože nie práve lichotivé komentáre môžu vyvolať zlú krv, čo medzi ľuďmi, ktorí potom majú štyri roky spoločne riadiť svet, nie je ideálne.
Ale je v tom i kus alibizmu. Človek by sa totiž mohol spýtať, prečo je Bruselu zaťažko verejne uvažovať o možných zmenách, ktoré prinesie nové vedenie v Prahe, keď je ochotný spolurozhodovať o podmienkach rozdelenia dvoch štátov, ako sa to nedávno stalo v Čiernej Hore. Takáto vec je väčším zásahom do vnútorných záležitostí krajiny.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ