Minister financií Ivan Mikloš (vpravo) tvrdí, že jeho zástupca Vladimír Tvaroška (vľavo) splnil zákonné podmienky, aby mohol byť viceguvernérom Národnej banky Slovenska. Prezident si myslí opak, preto ho do funkcie nevymenoval. FOTO - TASR a ČTK
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič nevymenuje štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku za viceguvernéra Národnej banky Slovenska, oznámil včera jeho hovorca Marek Trubač. Tvaroška podľa Gašparoviča nesplnil jednu zo základných zákonných podmienok - päťročnú prax v riadiacej, vedeckej alebo pedagogickej funkcii v menovej oblasti alebo finančníctve.
Ministerstvo financií Gašparovičov postoj zaskočil a podľa informácií SME nenavrhne nového kandidáta, ale obráti sa na Ústavný súd. "Tvaroška spĺňa odborné predpoklady na funkciu viceguvernéra a rovnako má aj päťročnú prax v riadiacej funkcii v oblastiach, ktoré požaduje zákon," reagoval hovorca rezortu Peter Papanek.
"Ak by prezident vymenoval Tvarošku za viceguvernéra, nekonal by podľa zákona," povedal Trubač. Chýbajúca prax je podľa neho jediná výhrada, ktorú k Tvaroškovi Gašparovič mal. "Prezident nespochybňuje jeho odborné vedomosti a znalosti."
Bude euro neskôr?
Po odbornej stránke je Gašparovičovo rozhodnutie podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha ťažko pochopiteľné. Vymenovanie sa politizuje, čo podľa Tótha nie je dobré. "Zvýšený politický tlak by mohol ohroziť kredit NBS v očiach zahraničných investorov a obmedziť jej nezávislosť."
Ohrozené je podľa neho aj prijatie eura plánované na január 2009. "Pri prechode na euro by spolitizovanie výberu viceguvernéra mohlo rozkolísať stabilitu a neskôr sa negatívne prejaviť aj na životnej úrovni obyvateľstva," povedal Tóth. Zo zmluvy s Európskou úniou Slovensku vyplýva povinnosť zaviesť euro, avšak bez konkrétneho termínu. Ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý tiež hovorí, že ak post zostane neobsadený, môže to ekonomiku destabilizovať.
Trubač spolitizovanie prípadu odmieta. "V žiadnom prípade to nie je rozhodnutie na politickú objednávku nejakej strany."
Návrh na vymenovanie Tvarošku mal prezident na stole už od 20. marca. Viceguvernérska stolička je prázdna od 27. marca, keď vypršal druhý mandát bývalej viceguvernérky Eleny Kohútikovej.
Tvaroška podľa ministerstva prax získal vo funkciách štátneho tajomníka a šéfa poradcovského tímu Ivana Mikloša, ktorý bol v prvej Dzurindovej vláde podpredsedom pre ekonomiku. Okrem toho bol Tvaroška v denníku Pravda vyše dvoch rokov zástupcom šéfredaktora pre ekonomiku. "Mám riadiacu prax v menovej oblasti a finančníctve, ktorá jednoznačne prevyšuje lehotu v zákone," hovorí.
"Gašparovičovo rozhodnutie môže nahrávať tým politickým silám, ktoré chcú zaviesť euro neskôr, aby mohli používať peniaze z vyššieho deficitu verejných financií," povedal ekonóm Poštovej banky Miroslav Šmál. Odklad prijatia eura by mohol ovplyvniť iný viceguvernér - Tvaroška sa stotožňuje s návrhom vlády a NBS prijať európsku menu v roku 2009.
Právnici majú rôzne názory
Papanek tvrdí, že Gašparovič mal Tvarošku vymenovať bez toho, aby skúmal, či splnil podmienky, alebo nie. "Podľa názoru našich ústavných právnikov prezident nemal dôvod skúmať zákonnú prax, keďže splnenie praxe kladne zhodnotila vláda aj parlament."
Ústavný právnik Radoslav Procházka nedávno pre SME povedal, že prezident je viazaný povinnosťou poskytnúť súčinnosť iným ústavným orgánom. Nemal by "obštruovať" výkon ústavných právomoci iných štátnych orgánov. Podobný názor má aj ďalší ústavný právnik Ernest Valko, podľa ktorého Ústavný súd už niekoľkokrát rozhodol, že v záujme fungovania štátu "najvyššie orgány musia spolupracovať".
Aktuálne znenie zákona o Národnej banke však podľa Valka dáva prezidentovi právo vymenovanie odmietnuť. "Nekooperoval s ostatnými orgánmi, no neporušil ústavu." Prezident nemusel vymenovať Tvarošku ani podľa ďalšieho odborníka na ústavné právo Ladislava Orosza. "Ak dospel k názoru, že nespĺňa zákonom stanovené podmienky, tak ho nemôže vymenovať," hovorí.
Litva požiada o výklad kritérií pre vstup do eurozóny
BRUSEL - Litva požiada európske inštitúcie o objasnenie kritérií pre vstup krajiny do eurozóny. Urobí tak minister financií Zigmantas Balcytis na stretnutí ministrov v Luxemburgu. Podľa slov nemenovaného litovského diplomata krajina požiada Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku o jednoznačnú interpretáciu kritérií cenovej stability. Pobaltská krajina je nespokojná, keďže komisia minulý mesiac neodobrila jej vstup do eurozóny od budúceho roka, lebo prekročila inflačné kritérium o 0,07 percenta.
Litovská otázka môže podľa pozorovateľov rozdeliť ministrov krajín únie, keďže väčšina nových členských štátov pravdepodobne podporí požiadavku Litvy, zatiaľ čo staré štáty sú v tejto otázke skeptické. Otázkou sa budú podľa diplomatov zaoberať aj najvyšší predstavitelia únie na budúcotýždňovom summite.
Rozhodnutie európskych inštitúcií nepustiť Litvu do eurozóny vidia analytici ako snahu odradiť nové členské štáty únie od predčasného prijatia eura. (sita)
Politické strany o prijatí eura
Smer
"Bude tieto opatrenia (v hospodárskej oblasti - pozn. red.) presadzovať a ich finančné krytie zabezpečovať v rozsahu, pri ktorom nebude ohrozené dodržiavanie kritérií pre plánovaný vstup SR do európskej menovej únie a zabezpečí potrebné tempo hospodárskeho rastu nad päť percent ročne."
HZD
Nehovorí o termíne prijatia eura. "Cieľom HZD je stabilizovať menu pre prípravu vstupu do Európskej menovej únie a pre zabezpečenie stability kúpnej sily pri zavedení eura. Minimalizovať možné cenové dopady pri jeho zavedení (stabilita spotrebiteľských cien), znížiť deficit verejných financií realizáciou stanovených priorít hospodárskej politiky (...)."
SNS
"Pri tvorbe a prijímaní odporúčaní EÚ budeme sa striktne zasadzovať za obhajobu záujmov Slovenskej republiky a v tomto smere budeme trvať na úzkej koordinácii so štátmi s rovnakými záujmami. V tomto zmysle SNS bude požadovať, aby sa po dohode s EÚ pri definitívnom rozhodnutí o termíne vstupu Slovenska do Európskej menovej únie a pri zavedení eura zvážili klady a nedostatky tohto kroku, dopad na občanov a podnikateľov a na základe stanoviska nezávislých odborníkov sa rozhodlo o ďalšom postupe vrátane kurzu meny."
ANO
"Stanovený termín vstupu do eurozóny podrobíme kritickej analýze, s dôrazom na dosah na reálnu konvergenciu slovenskej ekonomiky k ekonomikám Európskej únie."
SF
Nehovorí o termíne prijatia eura. "Budeme presadzovať aj valorizáciu dôchodkov, ktoré sa v súčasnosti valorizujú v závislosti od inflácie a rastu priemerných miezd, aby po zavedení eura nebola ohrozená kúpna sila dôchodkov, a podporíme konsolidáciu deficitu verejných financií, ktorý nepresiahne tri percentá HDP."
KDH
Nezmieňuje sa o eure.
KSS
Nezmieňuje sa o eure.
HZDS
"Naša finančná a peňažná politika budú smerovať k stabilite, k nízkej inflácii a k nízkym úrokovým mieram, musia motivovať k rôznym formám sporenia a podporovať inovácie a investovanie. Súčasne musia vytvoriť predpoklady pre hladké a nešokové zavedenie eura ako menovej jednotky na Slovensku v horizonte roka 2009."
SDKÚ
"Plne sa zasadíme o prijatie eura k 1. 1. 2009. Vstupom do eurozóny sa zvýši rast našej ekonomiky, vzrastie zamestnanosť a životná úroveň."
SMK
"Hospodárska politika SMK v budúcom volebnom období má zabezpečiť realizáciu piatich dôležitých a vzájomne previazaných priorít: (...) - zavedenie spoločnej európskej meny euro v r. 2009."