BRATISLAVA - Odbory by chceli, aby podľa Zákonníka práce zamestnanec nemohol odpracovať viac ako 48 hodín týždenne, aj to, aby sa pracovný pomer na určité obdobie nemohol uzatvárať viackrát po sebe.
Smer, ktorý si tieto požiadavky osvojil, mieni vrátiť Zákonník do podoby z roku 2003 pred jeho veľkou novelou. Predseda strany Robert Fico žiada väčšiu ochranu zamestnancov, lebo dnes je vraj veľmi jednoduché vyhodiť niekoho z práce.
Podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš hovorí, že Smer chce Zákonník vrátiť do stavu, keď bol prekážkou v zamestnávaní, a to najmä ľudí s nižšou kvalifikáciou. Podľa SDKÚ sa ochrana zamestnanca dá dosiahnuť "lepšou vymožiteľnosťou práva, sfunkčnením súdov".
Ani prezident Slovenského živnostenského zväzu Peter Masár nevidí na ďalšiu zmenu Zákonníka dôvod, skôr by mal byť ešte "liberálnejší".
Ekonóm Richard Sulík sa obáva, že návrhy Smeru by mohli zvýšiť nezamestnanosť a obmedzenie pracovného času zákonom by pokladal za "silný zásah do osobnej slobody".
Viaceré väčšie politické strany mienia podporovať alternatívne formy práce, obzvlášť na čiastočný úväzok.
HZDS chce zákonmi či daňami stimulovať zamestnávateľov, aby vytvárali aj "delené pracovné miesta".
KDH zasa navrhuje, aby za rodiča pracujúceho do 20 hodín týždenne zamestnávateľ neplatil odvody. Podľa Sulíka by však takéto úväzky vznikali na úkor riadnych. "Jednoducho zanikne jedno existujúce riadne pracovné miesto a vzniknú dve polovičné."
V Česku každému, kto si úväzok o polovicu skráti, a vo zvyšnom čase bude pracovať pre neziskovú organizáciu či ako roľník, štát mesačne prispeje 2210 korunami. ČSSD si naplánovala, že polovicu uvoľnených miest obsadia nezamestnaní. Mnohí ekonómovia a zametnávatelia to považujú za nezmysel.
Ako by upravili pracovnoprávne vzťahy
Smer
* chce ochrániť zamestnancov pred neodôvodneným prepúšťaním, ale aj zjednodušiť prepustenie nesvedomitého alebo neschopného zamestnanca,
* odstrániť prax výkonu práce na základe "nútenej" živnosti na výkon závislej práce,
* eliminovať zneužívanie pracovného pomeru na lehotu určitú, ktorým si zamestnávateľ uľahčuje rýchle prepustenie,
* stanoviť maximálny týždenný pracovný čas vrátane nadčasov, a to aj v prípade práce pre viacerých zamestnávateľov (u jedného zamestnávateľa zamestnanec môže odpracovať najviac 48 hodín týždenne vrátane práce nadčas),
* zaručiť právny nárok zamestnanca na odstupné bez toho, aby bolo viazané na dohodu o skončení pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej lehoty,
* zaviesť ochranu práv zamestnaných na menej ako 20 hodín týždenne (napríklad skončiť dnes takýto pracovný pomer možno výpoveďou aj bez uvedenia dôvodu).
HZDS
Je za uzatváranie pracovného pomeru na určitú lehotu najmenej na 6 mesiacov a najviac na 2 roky.
SMK
Za potrebné pokladá spružniť trh práce, čo by umožnilo vytvárať nové formy zamestnanosti. Zmeny na trhu práce musia nevyhnutne viesť k posilneniu inšpekcie práce.
KDH
Bude podporovať skrátené pracovné úväzky, osobitne vo forme "dohody o vykonaní práce rodiča" v rozsahu 20 hodín týždenne, a to tak, aby zamestnávateľ neplatil odvody.
SDKÚ
Bezpečie v zamestnaní sa nedá dosiahnuť návratom k neúmernej regulácii pracovnoprávnych vzťahov. Dá sa dosiahnuť lepšou vymožiteľnosťou práva, sfunkčnením súdov a pre zamestnancov zlepšením inšpekcie práce - zefektívni sa ochrana, ktorú zamestnancom Zákonník práce poskytuje.
SNS
Bude presadzovať využívanie práce na skrátený úväzok.
SF
Podporuje uzákonenie nárokov malých a stredných podnikateľov ako zamestnancov. "Chápme živnostníka ako sebazamestnanca s rovnakými právami na sociálne zabezpečenie, ako má jeho zamestnanec." (joč)