Ruské dôchodkyne protestujú proti americkým vojakom na Kryme. FOTO - REUTERS |
ejšieho prístavu Sevastopoľ, ktoré chce rokovať o neutralite Ukrajiny a "zastaviť protiprávne akty, ktoré majú za cieľ vtiahnuť krajinu do štruktúr vojensko-politického bloku NATO".
Z Kyjeva ostro odpovedal prezident Ukrajiny Viktor Juščenko. Podľa tlačovej kancelárie prezidenta krymský parlament nemôže o podobných záležitostiach rozhodovať, pretože je to len v kompetencii Najvyššej rady. Krymčania by sa podľa prezidenta mali radšej pripravovať na letnú sezónu a nezaoberať sa provokáciami. Predstaviteľ prezidenta na Kryme Gennadij Moskal rozhodnutie miestneho parlamentu komentoval: "S rovnakým úspechom môžu vyhlásiť Krym za územie bez sexu."
Ide o pokračovanie medzinárodného škandálu, ktorý sa začal priplávaním americkej lode pod vlajkou NATO do krymského prístavu Feodosie pred viac ako týždňom. Nasledovali protesty ruskojazyčných obyvateľov polostrova a zablokovanie prístavu. Po niekoľkých dňoch sa demonštranti presunuli na letisko, kam prileteli americkí vojaci. Pred demonštrantmi sa skrývajú v jednom zo sanatórií. Ich strach je taký veľký, že tam zakázali vstup aj chyžným a jedia len potraviny, ktoré si doviezli so sebou.
Ukrajinský autonómny Krym je osídlený z veľkej časti etnickými Rusmi a v miestnom parlamente má väčšinu ľavica a prorusky orientovaná Strana regiónov - víťaz parlamentných volieb na Ukrajine. Demonštranti sa dokonca snažia zmariť ukrajinsko-americké vojenské manévre plánované na júl i vojensko-technickú pomoc, ktorú NATO prisľúbilo Ukrajine.
Ukrajinský prezident Juščenko protesty označil za provokáciu "vonkajších síl" a je zrejmé, že mal na mysli Rusko. Zdôraznil, že financovanie demonštrácií a domobrany pochádza zo zahraničia. Na cvičení sa zúčastní aj Turecko, Moldavsko, Gruzínsko, Nemecko, Macedónsko, Azerbajdžan a dokonca i Rusko. Podobné cvičenia sa uskutočnili už niekoľkokrát a nikdy proti nim nikto neprotestoval.
Poslanci ruskej Štátnej dumy minulý týždeň opäť rozpútali diskusiu o návrate Krymu Rusku. Požiadali vládu, aby vypracovala možnosti odovzdania polostrova pod ruskú správu a napravila tak chybný krok sovietského vedenia z roku 1957, keď bol Krym administratívne presunutý pod ukrajinskú správu.