Viceprezident majstrovstiev sveta vo futbale Horst Schmidt spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou obdivujú víťaznú trofej. Merkelová vyhlásila, že sa príde pozrieť na každý zápas národného tímu. FOTO - TASR/EPA
Ešte dva dni a Nemecko sa zmení na futbalovú mocnosť. Na zápasy majstrovstiev sveta sa chystajú politici z celého sveta a už dnes je jasné, že úspechy národných tímov môžu ovplyvniť aj politické smerovanie krajiny. Futbal a politika k sebe patria.
Politici potrebujú víťazstvo
Najväčšie ambície má Brazília. Politológovia už dnes diskutujú, ako môže prípadný úspech ovplyvniť výsledok prezidentských volieb, ktoré budú v októbri. Ak by Juhoameričania vyhrali, eufória pomôže súčasnému prezidentovi Lulovi da Silva. "Všeobecne platí, že víťazstvo tímu pomáha tomu, kto je pri moci," povedal pre Reuters expert na politický marketing Carlos Manhanelli.
Brazílsky prezident jednoducho musí byť fanúšikom futbalu. Krajinu trápia sociálne problémy a chudoba. Víťazstvo národného tímu vyvoláva pocit hrdosti a takisto, že krajina ide správnym smerom. V kampani má veľkú cenu aj záber na to, ako politik počas zápasu povzbudzuje na tribúne či gratuluje futbalistom. Lula to už využil a ešte predtým ako brazílsky tím odletel do Európy, pozval do prezidentského paláca obrancu Roberta Carlosa. Zábery, ako dostáva futbalový dres, vyšli vo všetkých brazílskych denníkoch.
Strašiak Ahmadínedžád
Z medzinárodno-politického hľadiska budú najočakávanejšie zápasy Iránu a to, či kontroverzný prezident Ahmadínedžád pocestuje do Nemecka. V sobotu povedal, že ak jeho tím postúpi zo základnej skupiny, príde ho osobne podporiť. Táto možnosť už dnes spôsobuje bolesti hlavy nemeckej vláde. Množstvo organizácií na ochranu ľudských práv, europoslanci a berlínska židovská obec vyzvali, aby Ahmadínedžáda zaradili na zoznam nežiadúcich osôb. Dôvodom je jadrový program Iránu a antisemitizmus.
Srbi a Čiernohorci naposledy spolu
Futbal hýbe aj Balkánom. Aj keď sa Čierna Hora v májovom referende oddelila od Srbska, na šampionát pôjde spoločná reprezentácia. Je otázne, či to poznačí atmosféru v tíme a či sa podarí nadviazať na slávne dni juhoslovanského futbalu, ktorý sa dvakrát dostal do semifinále. Občianska vojna však dala stop spoločnému tímu zo začiatku 90. rokov. Juhosláviu dokonca vylúčili v roku 1992 z majstrovstiev Európy vo Švédsku.
Merkelová chce byť pritom
Spolková kancelárka Angela Merkelová povedala, že nebude chýbať ani na jednom stretnutí nemeckého tímu. "Program som upravila tak, aby som v prípade postupu mohla byť osobne pritom, až po finále," oznámila kancelárka a prezradila, že je väčší fanúšik futbalu ako jej manžel. Neprajníci podotýkajú, že aj v tomto prípade ide skôr o politickú reklamu a Merkelovej pomôže udržať si popularitu.
Na tribúnach však môže byť kancelárke horúco. V Dortmunde sa nemecký tím stretne s poľským a ak by postúpil zo skupiny, môže naraziť aj na tradičných rivalov z Anglicka. Bulvár v oboch krajinách už týždne živí mediálnu vojnu a cez kanál si posielajú odkazy.