O novej vláde bude rokovať trojčlenný tím občianskych demokratov - šéf strany Mirek Topolánek, pražský primátor Pavel Bém (vpravo) a podpredseda strany Petr Nečas. FOTO TASR/AFP
"Ja nechápem, prečo ste vy novinári takí skeptickí. Na Slovensku predsa fungovala roky menšinová vláda a robila radikálne reformy," vyhlásil po tlačovke jeden z najvplyvnejších členov opozičnej Občianskej demokratickej strany, pražský primátor Pavel Bém. Omrzeli ho stále dookola opakované otázky, kde jeho strana zoberie aspoň jeden chýbajúci hlas, ktorý v parlamente umožní vznik koalície ODS, ľudovcov a zelených.
Vláda pravého stredu je v súčasnosti prioritou ODS. Ďalšie varianty, ako napríklad väčšinovú vládu alebo predčasné voľby, strana zatiaľ odmieta vážne zvažovať. "Veľká koalícia nie je na programe dňa," povedal SME aj podpredseda strany Pavel Bém.
Šéf ODS Mirek Topolánek je smutným hrdinom tohtoročných českých parlamentných volieb. Svoju stranu doviedol k jej najväčšiemu historickému víťazstvu a od prezidenta dostal poverenie na zostavenie vlády. Toto poverenie však nikdy po roku 1989 nevyzeralo tak beznádejne ako dnes.
Topolánek dnes začne rokovania so stranami, ku ktorým má jeho ODS najbližšie, s ľudovcami a so zelenými. Dohoda o spoločnej vláde by nemala byť až taký veľký problém. Ten sa začína až vo chvíli, keď bude musieť táto vláda predstúpiť pred parlament. Tri strany majú dohromady v dvestočlennom parlamente sto poslancov.
Premiér a líder doteraz vládnucich sociálnych demokratov svojmu potenciálnemu nástupcovi odkázal, že jeho strana podporí iba vznik úradníckej vlády. Topolánkova vláda môže v parlamente skončiť skôr, ešte než vznikne.
Ak bude ODS trvať na stredovo-pravej vláde, ktorá jej jediná umožní uskutočniť čokoľvek zo svojho reformného programu, zostáva jej iba slovenská cesta. Čiže získať na svoju stranu niekoho z poslancov sociálnych demokratov.
Uvedomujú si to české médiá aj ODS. Pre stranu je to však ťažké priznať.
"O menšinovej vláde typu Dzurinda s kupovanými alebo inak získanými poslancami teraz naozaj neuvažujeme," tvrdí Bém. "Vzhľadom na to, že som z Moravy a pravidelne sledujem programy slovenskej televízie, viem asi, o čom hovoríte," odpovedá Nečas na otázku SME, či sa môže ODS inšpirovať dlhodobým lízingovaním poslancov, ako to robil slovenský premiér. "Nemyslím si, že je to cesta, ktorou sa chceme vydať. Chceme stabilné a kvalitné riešenie. Dúfame, že je možné to dosiahnuť bez pofidérnych zákulisných ťahov," tvrdí aj prvý podpredseda ODS Petr Nečas. Aj on sa však v krajnom prípade spolieha na "slušných a čestných" ľudí v sociálnej demokracii, ktorých presvedčí program ODS. "Po prejave pána Paroubka (v ktorom v sobotu spochybnil výsledky volieb) som mal niekoľko telefonátov s členmi
ČSSD, ktorí sa netajili tým, že majú na tento prejav rovnaký názor, aký mám ja," hovorí Nečas.
Autor: Praha