zvyšovania sociálnej úrovne v chudobnom svete.
„Ak nezískame viac peňazí, veci sa môžu vyvinúť zle,“ povedala pre BBC britská tajomníčka pre rozvoj Clare Shortová.
Spojené štáty a Európska únia (EÚ) sľúbili zvýšiť rozpočty na pomoc chudobným. EÚ poskytne sedem miliárd dolárov do roku 2006, USA podporia tretí svet piatimi miliardami do roku 2004. Nátlakové skupiny a Svetová banka však požadujú prísľub päťdesiatich miliárd do roku 2015.
Bývalý americký prezident James Carter v utorok na summite zvýšenie americkej pomoci ocenil, ale uviedol, že ide o kvapku v mori. Pripomenul, že USA prispievajú chudobným krajinám len tisícinou svojho hrubého domáceho produktu, kým Európa a Japonsko trikrát toľko. Vyjadril pochybnosti nad Bushovým spájaním ďalšej pomoci s rešpektovaním ľudských práv, bojom proti korupcii a otvorením trhu. „Keď povieme, že krajiny nemôžu dostať pomoc, pretože ju nevedia efektívne využiť, tak žiadnu pomoc nikdy nedostanú,“ povedal Carter.
Veľká Británia sa zasadzuje za zrušenie systému viazanej pomoci, kde venované peniaze možno použiť výlučne na nákup tovaru v krajine darcu. Briti chcú aj výraznejšie zastúpenie rozvojových krajín v medzinárodných inštitúciách, ako je Svetová banka alebo Medzinárodný menový fond. Nemajú však podporu ostatných členov summitu.
(zo, čtk, reuters)