omov guľu z matiky: "Nič si z toho nerob - ani ja som počty nevedel!"
Neskôr v živote sme však nútení s číslami sa zapodievať - každý predsa musí platiť účty, dane a ďalšie odvody. A zo všetkých strán na nás útočia ponuky na "ešte výhodnejšiu poistku" "zaručene výnosný certifikát" alebo bezpečné dôchodkové sporenie. Tí, ktorým sa čísla priveľmi neprotivia, sú logicky vo výhode. Dokážu si totiž spočítať, čo sa im skutočne oplatí a čo nie. Ostatným zostáva iba pchať peniaze do pančuchy alebo sa nechať vodiť za nos tými šikovnejšími.
Knižka Finanční matematika pro každého, ktorú pripravilo na trh vydavateľstvo Grada, by mohla aspoň tým odvážnejším pomôcť. Autori - Jarmila Radová, Petr Dvořák a Jiří Málek - ju koncipovali ako učebnicu pre študentov stredných aj vysokých škôl s ekonomickým zameraním, orientovať sa v nej však dokážu aj tí, ktorí sú ochotní doplniť svoje matematické vedomosti samoštúdiom. Prvá časť knižky sa venuje matematickým metódam a postupom, ktoré sa používajú v oblasti financií a v druhej časti nájdete konkrétne aplikácie týchto postupov pri všetkých dôležitých bankových a finančných produktoch.
Keď sa zahĺbite do výpočtu spotrebiteľského úveru, možno pochopíte aký je rozdiel medzi úmorom úveru nerovnakými a konštantnými úmormi. Trúfali by ste si tipnúť, kedy zaplatíte viac?
(gal)