Keď títo robotníci rozbíjali kladivami práve privezené stroje, robili tak preto, že mechanické krosná im vzali prácu. Toto hnutie, známe pod pojmom luddizmus, sa stalo synonymom pre dopredu prehratý a tak trochu nezmyselný boj proti pokroku.
Zavedenie dokonalejších strojov bolo však pre britských robotníkov šokom, ktorý rozvrátil život ich komunít - zo dňa na deň totiž prišli o tisíce pracovných miest.
Novodobými krosnami by mohli byť počítače. Zdá sa však, že nevzbudzujú podobné vášne - hnutie podobné luddizmu aspoň na Slovensku zrejme nevznikne. I tak si však približne 15 percent dospelých obyvateľov Slovenska myslí, že počítače oberajú ľudí o prácu.
Ak sa pozrieme na delenie reprezentatívnej vzorky podľa regionálnej príslušnosti, "protipočítačová nálada" má najviac zástancov medzi obyvateľmi Žilinského kraja - takmer 22 percent ľudí z tohto regiónu si myslí, že počítače pripravujú ľudí o prácu.
Aj tých, ktorí si myslia, že počítače vytvárajú pracovné príležitosti, je v tomto kraji menej ako v ostatných regiónoch Slovenska (len 24,9 percenta oproti 38 percentám v Bratislavskom alebo Prešovskom kraji).
Výrazné rozdiely v názoroch na počítače sú aj medzi jednotlivými skupinami obyvateľov v delení podľa socioekonomického statusu.
Najmenej neobľúbené sú počítače medzi špecialistami (len 6,3 percenta z nich si myslí, že počítače sú príčinou straty zamestnania, pričom 45,3 percenta si myslí, že naopak vytvárajú nové pracovné príležitosti) a podobne ich úlohu vnímajú aj zamestnanci (7,4 percenta im pripisuje zápornú a takmer 40 percent kladnú rolu). Najvyššie percento tých, ktorí sú presvedčení o priaznivom vplyve počítačov na zamestnanosť, je medzi študentami (až 48,5 percenta) a podnikateľmi (52,2 percenta). S tvrdením, že počítače oberajú ľudí o prácu, sa naproti tomu stotožňuje najviac invalidov (29 percent), dôchodcov (22,4 percenta) a nezamestnaných (21,3 percenta).
Podľa výšky príjmu sú najväčšími priaznivcami počítačov ľudia s príjmami od 15 do 20 tisíc korún - je medzi nimi najmenej tých, ktorí sú presvedčení o zápornej úlohe technológií na možnosť zamestnať sa (10,7 percenta) a najviac tých, ktorí si myslia, že počítače pomáhajú vytvárať pracovné príležitosti. Paradoxne za nimi nasledujú ľudia bez príjmov - až 47 percent z nich si myslí, že počítače rozvoju trhu práce pomáhajú a len 13 percent, že ľuďom prácu berú. Toto tvrdenie má najviac priaznivcov medzi ľuďmi s príjmami od 5 do 7 tisíc korún. (gal)
Pomáhajú počítače pri práci?
Podľa prieskumu agentúry MVK sa pracujúca populácia na Slovensku v otázke využitia počítačov delí takmer na dva rovnaké diely - len o niečo väčšiu skupinu tvoria tí, ktorí tvrdia, že počítače nemajú priamy vplyv na ich prácu. I tak si ale 46 percent Slovákov myslí, že počítače sú pri práci užitočnou pomôckou.
K tomu, že im počítače prácu sťažujú, sa priznalo 0,2 percenta žien.