
Americkí vojaci odpočívajú neďaleko afganského Gardesu – opojení víťazstvom v operácii Anaconda. FOTO - TASR/AP
Necelých dvanásť hodín po tom, čo Američania vyhlásili, že sa operácia Anakonda vo východnom Afganistane skončila jednoznančným úspechom, napadli bojovníci Talibanu a al-Káidy spojenecké jednotky. Veľmi rýchlo tak ukázali, že vojna v Afganistane ešte zďaleka nie je na konci. Washington hovorí o novej fáze - stále viac sa to bude podobať na partizánsky boj.
Postrelený Američan
K prestrelke došlo včera tesne po polnoci neďaleko mesta Chóst na východe krajiny, teda len 60 kilometrov od oblasti Šahi Kot, kde od začiatku marca prebiehali najtvrdšie pozemné boje medzi spojencami vedenými Američanmi a zvyškami jednotiek Talibanu a al-Káidy.
„Teroristi napadli spojenecké jednotky pri Chóste guľometmi, raketami a mínometmi. Paľbu sme opätovali,“ povedal hovorca amerických jednotiek Bryan Hilferty. Pri útoku postrelili najmenej jedného Američana, podľa pakistanskej tlačovej agentúry AIP v bojoch zomreli traja Afganci bojujúci na strane spojencov.
S jarou prídu nové boje
V utorok Američania vyhlásili, že operácia Anakonda sa skončila úspechom. Upozorňovali síce, že to neznamená, že v Afganistane už bude pokoj, no taký rýchly protiútok asi nečakali. Aspoň jeden deň chceli pravdepodobne oslavovať svoje „víťazstvo“. Už včera ale museli zmeniť rétoriku. „Prichádza obdobie boja. Očakávame zvýšenie nepriateľskej aktivity,“ povedal americký generál Frank Hagenbeck, ktorý velil operácii Anakonda. Ako dôvod uviedol zlepšujúce sa počasie.
O novej podobe bojov hovoria aj najvyšší americkí predstavitelia. „Vstupujeme do novej fázy, ktorá bude v skutočnosti ešte zložitejšia. Nepriateľom budú len malé jednotky, ktoré budú operovať klasickou partizánskou formou boja,“ povedal v utorok pred Kongresom šéf tajnej služby CIA George Tenet. Aj on hovoril, že nepriateľovi nahráva hlavne príchod jari.
Koľko ich utieklo?
Nikto nehovorí, že by Američania mohli v Afganistane dopadnúť ako Sovieti. Posledná prestrelka ale zmrazila optimizmus, ktorému asi niektorí podľahli. Prejavil sa práve pri vyhodnocovaní úspechov Anakondy.
Generál Hagenbeck hovoril, že spojenci zabili stovky teroristov. Afganci, ale tvrdia, že padli len desiatky. „Počet obetí bol omnoho menší, ako tvrdia Američania,“ povedal podľa denníka Pakistan Observer nemenovaný afganský veliteľ. Poradca afganského ministra obrany povedal agentúre Reuters, že zabili „len 50 až 60 bojovníkov a ostatní utiekli“.
A práve to je ďalší problém. Američania v Afganistane hovorili, že utiekli len šťastlivci. „Či utiekli? Samozrejme, že niektorí sa zo Šahi Kot dostali. Proti tvrdeniam, že utiekla väčšina, mám ale námietky,“ povedal Hagenbeck. „Zničili sme stovky najskúsenejších bojovníkov a teroristov al-Káidy.“
Len o niekoľko hodín neskôr vo Washingtone jeho slová poprel šéf CIA. „Sme frustrovaní, že nám utiekli,“ povedal kongresmanom Tenet.