Hoci Gaz de France súčasná situácia v plynárenskom podniku vyhovuje, v prípade, že bude Slovensko predávať svoj 51-percentný podiel, Francúzi budú mať o takúto privatizáciu záujem. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
PARÍŽ, BRATISLAVA - Ak by sa Slovensko rozhodlo predávať svoj 51-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, francúzska plynárenská firma Gaz de France by mala o túto privatizáciu záujem. "Určite by sme mali záujem o navýšenie svojho podielu, netvrdím však, že by sme mali záujem až o 51-percentný podiel," povedal viceprezident francúzskej firmy pre strednú Európu Jean-Francois Carriére.
Firme však podľa neho súčasná situácia v plynárenskom podniku vyhovuje. "Chcem zdôrazniť, že so súčasnou situáciou v SPP sme spokojní, a nechceli by sme, aby sa Slovensko svojho podielu zbavilo," dodal Carriére. Gaz de France v súčasnosti vlastní v konzorciu s nemeckou firmou E.ON Ruhrgas 49-percentný podiel v slovenskom plynárenskom podniku.
Ceny zemného plynu zostanú podľa generálneho riaditeľa pre obchod a zahraničné investície Gaz de France Jean-Marie Daugera v budúcnosti dlho konštantne vysoké. "V súčasnosti sú ceny plynu, ale aj iných energií, možno až príliš vysoké, ale myslím si, že obdobie nízkych cien energií je už za nami," dodal Dauger. Podľa neho nárast cien energií spôsobil nárast ekonomiky v ázijských krajinách. "Vo všeobecnosti si však myslím, že zemný plyn je drahý," doplnil Dauger. Podľa neho sú zásoby plynu obrovské. "Za desať rokov pribudnú nové zdroje pre zemný plyn v oblastiach ako Katar, Irán, Jemen, Mauretánia," povedal Dauger. Podľa neho v budúcnosti v otázke dodávateľov zemného plynu budú hrať hlavnú úlohu krajiny Stredného východu a niekoľko zdrojov zo severozápadnej Afriky. "Dominantnými dovozcami plynu za desať rokov však budú Rusko, Alžírsko, Nórsko a Holandsko," dodal Dauger. (sita)