Robert Fico (vľavo) a Vladimír Mečiar na seba v minulosti často útočili, ale v poslednej dobe sa k sebe správajú neutrálne. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera v televízii JOJ vylúčil po voľbách podporu KDH, SMK a SDKÚ, ak by chceli vládnuť spolu.
"V žiadnom prípade sa táto trojica nesmie zopakovať," povedal Mečiar v debate s podpredsedom SDKÚ Ivanom Miklošom. Odmietol im aj akúkoľvek menšinovú podporu.
Mikloš naopak povedal, že SDKÚ nikdy neodmietla spoluprácu s HZDS, iba povedali, že nechcú vládnuť s Mečiarom. Trojica SDKÚ, SMK a KDH bude musieť nájsť aj štvrtého partnera, ak bude chcieť vládnuť, povedal Mikloš s tým, že "program HZDS je lepší ako program Smeru, pretože nenavrhuje zrušenie reforiem".
Ak Mečiar odmietne podporiť pravicovú trojicu, znamená to podľa Mikloša vládu Smeru s HZDS a SNS. "V tomto je možno hlavná téma týchto volieb," dodal.
Na otázku moderátorky, či nejde o schizofréniu, keď na jednej strane hovoria, že Mečiara nechcú a na druhej strane spoluprácu nevylúčili, Mikloš povedal, že nie. Podľa neho treba vidieť aj pozitívne kroky, ktoré HZDS urobilo s tým, že nezabúdajú na to, ako vládlo.
Politici Smeru, HZDS a SNS spoločnú koalíciu neodmietli, blízko majú k sebe aj ich voličské základne. Politológ László ÖllŚs hovorí, že koalícia Fica, Mečiara a Slotu síce môže vzniknúť, ale až vtedy, keby zlyhali iné možnosti. "Ak Fico uvažuje za zatvorenými dverami, tak o stabilných partneroch," mieni ÖllŚs. Podľa neho by to mali byť vypočítateľné strany, a to KDH a SMK.
Predseda Smeru Robert Fico včera zopakoval, že "voliči rozhodnú". Chce, aby bolo vo vláde čo najmenej strán a aby mala medzinárodný rešpekt. V rozhovore pre denník Pravda sa však spýtal, aký je rozdiel medzi SMK a SNS. Každá strana, ktorá sa dostane do parlamentu a nie je zakázaná, je podľa Fica "súčasťou demokratického politického systému".
Koalíciu so Smerom a SNS nevylúčil pred týždňom ani Mečiar, hoci má problém so Slotom pre jeho vulgárnosť a povesť v zahraničí.
Slota sa koalícii s HZDS a so Smerom nebráni, ale "musia byť percentá". Otázku, či by SNS mohla len ticho podporovať vládu Smeru a HZDS, označil za predčasnú. Chce predovšetkým, aby "tí gauneri z SMK neboli vo vláde".
Politológ ÖllŚs hovorí, že vláda Smeru, HZDS a SNS by mala problémy v zahraničí, čo by prinieslo aj ekonomické dôsledky. Pochybuje aj o jej stabilite.
Líder KDH Pavol Hrušovský by považoval vládu Smeru, HZDS a SNS za najhoršiu, ak nepočíta komunistov. KDH robí v kampani všetko pre to, aby taká vláda nevznikla a Hrušovský verí, že výsledok volieb umožní vznik inej alternatívy.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že Fico sa musí rozhodnúť, ktorým smerom sa chce pobrať. Ak by vládol s HZDS a so SNS, bolo by to podľa neho peklo. "Ak porovnáva SMK a SNS, je absolútne mimo."
Slota si myslí, že verzia Smeru s KDH a SMK je neprijateľná pre vedenie Smeru. Ak by bola SMK vo vláde, je pripravený dodržať svoje slovo a odíde z vedenia SNS. (sp, mož)
Čo hovorí za a čo proti koalícii Fico - Mečiar - Slota
Vzťahy lídrov
V posledných mesiacoch sú vzťahy Vladimíra Mečiar a Roberta Fica neutrálne. Neútočia na seba, hoci v minulosti si často nevedeli prísť na meno. Smer obviňoval HZDS z dohôd s SDKÚ.
Hoci sa môže zdať, že Fico by sa s Mečiarom nevedel dohodnúť, ľudia v ich pozadí majú k sebe blízko. Skôr si nevedia predstaviť, že by mali byť vo vládnom spolku s SDKÚ.
Komplikovanejšie sú dnes vzťahy Mečiara so Slotom, ale môžu sa razom zmeniť. Svedčí o tom aj príklad z rokov 1994 až 1998, keď sa mala koalícia HZDS, SNS a ZRS rozpadnúť na tom, ako budú obsadené miesta v Slovenskej sporiteľni a poisťovni. "Čo bolo, bolo," povedali si v tých časoch Mečiar so Slotom po rokovaní v Trenčianskych Tepliciach.
Voličské základne
Priaznivci Smeru, HZDS a SNS majú k sebe blízko. Prieskum Inštitútu pre verejné otázky ukázal, že medzi voličmi HZDS prevažujú ľudia, ktorí pociťovali reformy ako stratu a skôr inklinujú k podpore ľavicových strán. Podľa prieskumu IVO voliči HZDS najviac dôverovali Smeru (49 percent), voliči SNS tiež najviac dôverovali Smeru (59 percent). Voliči Smeru zasa nemali v obľube po SDKÚ najviac voličov KDH a SMK.
Blízkosť programov
Programovo nie sú HZDS, SNS a Smer od seba ďaleko. Zdá sa, že SNS má ešte bližšie k Smeru ako k HZDS. So Smerom by sa SNS zhodla na dôchodkovom systéme, keď chcú posilniť prvý priebežný pilier. SNS dokonca hovorí o zmene pomeru odvodov v prospech prvého piliera 12 : 6, čo pripúšťa aj Fico.
Všetky tri strany by nemali problém s dvomi sadzbami DPH ani so zrušením poplatkov v zdravotníctve. SNS má blízko k Smeru aj myšlienkou zdanenia dividend. Všetky tri strany by sa zrejme zhodli aj na čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov. Asi rýchla by bola aj dohoda o odchode vojakov z Iraku. Rovnako by sa nepúšťali do agendy, ktorá je blízka KDH, a to je zrušenie Mečiarových amnestií.
Postoj zahraničia
Slovensko je už súčasťou NATO i Európskej únie. Môže platiť argument, že ak únia prežila Haidera v Rakúsku či Leppera v Poľsku, prežije aj Slotu a Mečiara. Šéf HZDS nedávno povedal, že ho zahraničie už akceptuje. Na rozdiel od rokov 1998 alebo 2002 už neprichádzajú zo Západu signály, ktoré by varovali pred návratom Mečiara.
(sp)