Kto je Isaac Kiprono Songok Narodený: 25. apríla 1984 v Kapteli Osobné rekordy: 1500 m - 3:30,99 (r. 2004), míľa - 3:54,56 (2001), 3000 m - 7:28,98 (2006), 5000 m - 12:52,29 (2005) Úspechy: juniorský majster sveta 2001 na 1500 m, strieborný na krosových MS 2006 na krátkej trati (4000 m), na seniorských MS v roku 2003 deviaty na 1500 m a v roku 2005 desiaty na 5000 m, na OH 2004 dvanásty na 1500 m. |
OSLO, BRATISLAVA - Keňa sa nemieni zmieriť s etiópskym kraľovaním na dlhých tratiach. Kenenisa Bekele bude mať ešte ťažší život ako jeho predchodca Haile Gebreselassie. Zo západokenských výšin Great Rift Valley poslali do boja s ním Isaaca Songoka. Hlavný kandidát na miliónový jackpot Zlatej ligy v cieľovej rovinke piatkovej päťtisícky v Osle sledoval len jeho chrbát.
"Vôbec som nepredpokladal, že Bekeleho môžem zdolať," krútil hlavou dvadsaťdvaročný Keňan, ktorý sa postaral o jeden zo šiestich svetových výkonov roka. "Pripadá mi to neuveriteľné."
Väčšiu senzáciu na úvod lukratívneho seriálu ako prehru 18-násobného majstra sveta si ťažko predstaviť. Do titulkov svetových médií sa dostalo meno zdolaného Etiópčana, lebo Keňanovo málokomu niečo hovorí. Zatiaľ.
Songok však nie je nula. Má dobrý pôvod. Rodokmeň aj vzdelanie. Pochádza z jedného z kmeňov Kalendžinov, podobne ako väčšina slávnych kenských bežcov. A je rovnako ako oni odchovancom St. Patrick's High School v Itene, mestečku ležiacom v takmer dvaapoltisícovej nadmorskej výške vzdialenom 300 km od Nairobi. Strednej stupňom duchovného vzdelania, ale inak bežeckej univerzity.
V susedstve skromnej školskej budovy je háj šampiónov. Každý jej absolvent s titulom olympijského či svetového šampióna alebo rekordéra má v nej svoj strom. V prvopočiatkoch stačila aj medaila. Najstarší je strom Mika Boita, bronzového osemstovkára mníchovskej olympiády 1972. Najútlejší Songokov - zasadili ho na počesť jeho svetového juniorského primátu 2001.
Songok prehnal Bekeleho už na marcovom svetovom šampionáte v cezpoľnom behu v japonskej Fukuoke. Na kratšej z tratí s ním prehral o jedinú sekundu.
Predvlani na aténskej olympiáde ako dvadsaťročný dobehol na 1500 m vo finále až posledný, dvanásty. Ale to len preto, že v závere prípravy na olympiádu ho viedli traja štátni tréneri, každý deň iný a inak, myslí si Ír Colm O' Connell, člen katolíckeho rádu, ktorý žije v Keni už tri desaťročia a školu založil. "Navyše sústredenie prebiehalo v hlavnom meste, pričom bežcov na fartleky vozili na kávové plantáže, chemicky také zamorené, že robotníci na nich musia pracovať v maskách," tvrdil autorovi viacerých bežeckých kníh Scottovi Douglasovi, ktorý vlani školu navštívil.
Medzičasom sa však pomery v kenskej atletike trochu skonsolidovali a navyše, Songok prešiel z 1500 na 5000 m. Vlani na mítingu Zlatej ligy v Ríme prvý raz v živote zabehol päť kilometrov pod 13 minút. V piatok znova.
Isaac je rýchlik, na tisícpäťstovke mu k osobnému rekordu pod 3:30 min chýba jediná sekunda. V nórskej metropole sa hravo udržal za Bekeleho chrbtom a keď dvesto metrov pred cieľom začal špurtovať, Etiópčan nemal šancu.
"Prežívam zlé obdobie. Moje telo nie je úplne v poriadku," cituje Bekeleho rakúska agentúra APA. "Celý beh som bol akýsi stuhnutý, možno som veľa trénoval. Z Osla sa vrátim domov a znova priletím do Európy až na ďalší míting Zlatej ligy 7. júla v Paríži. Dúfam, že vtedy to už budem zasa ja."
Keňan sa, naopak, tváril, že sa vzápätí môže znova postaviť na štart: "Cítil som sa veľmi dobre a na finiš mi ostalo dosť síl."
Na lanskom letnom svetovom šampionáte v Helsinkách Songok vďaka záverečnej štvorstovke za 57 sekúnd suverénne vyhral rozbeh, no vo finále 5000 m dobehol až desiaty.
Po piatkovom triumfe nabral sebavedomie. ,,Teraz už som pripravený vstúpiť do veľkých behov," vyhlásil kenský supertalent, ktorý si trúfa budúci rok vybehať svetový a o ďalší rok aj olympijský primát.
Sumár úvodného mítingu
Zlatej ligy v Osle
* Vrcholy: šesť svetových výkonov roka.
* Prekvapenia: prehry etiópskeho svetového rekordéra na 5000 m Bekeleho s Keňanom Songokom a olympijského i svetového šampióna v skoku do diaľky Američana D. Powella s Panamčanom Saladinom - aj oni však ešte majú šancu na podiel aspoň z pol milióna dolárov, ak vyhrajú na zvyšných piatich mítingoch (druhých pol milióna si rozdelia šesťnásobní víťazi).
* Suveréni: jamajský svetový rekordér na 100 m A. Powell (po rozbehových 9,96 s vypustením ho však finálových 9,98 sklamalo: V druhej päťdesiatke som urobil priveľa chýb), americký štvrtkár Wariner, etiópska vytrvalkyňa Tiruneš Dibabová (osobný rekord na 5000 m), nórsky oštepár Thorkildsen (národný rekord).
* Remíza: Chorvátka Vlašičová musela o víťazstvo v skoku do výšky bojovať v dlhom rozoskakovaní s belgickou viacbojárkou Hellebautovou, ktorá sa senzačne zlepšila na 198 cm - získala ho až zdolaním 194 cm.
* Program: Zlatú ligu čaká teraz vyše mesačná "futbalová" prestávka.