Prvé zamestnanie Seppa Herbergera bolo pomocný robotník na stavbe. Potom sa stal futbalistom, hral aj za reprezentáciu. V Nemecku v roku 1919 ešte profesionalizmus nepoznali, ale športovec už mal meno. Hrdlačiť s fúrikom a tehlami sa pre futbalovú nádej nepatrilo. Zobrali ho na obchodnú akadémiu. Syn robotníka sa mal stať bankovým úradníkom. Postup ako hrom, ibaže rýchly krídelník VfR Mannheim nechcel sedieť za prepážkou, ale behať.ŕ
Na Berlínskom telovýchovnom inštitúte promoval v roku 1930. Z jeho diplomovky Cesta k vysokej výkonnosti vo futbale sa učili žiaci ešte po vojne, keď už bol na Kolínskej športovej škole docentom, neskôr profesorom. A reprezentačným trénerom Nemecka od roku 1936.
Jeho zverenci sa prebojovali k titulu majstrov sveta 1954, akoby mali nabifľované Herbergerove skriptá. Tréner musel upokojovať rozčúlenú nemeckú verejnosť po potupnej prehre v skupine s Maďarmi 3:8.
"Išlo o zápas v skupine, nie o finále," povedal stroho a zašomral niektoré svoje poučky o stratégii a taktike. Nemci sa potichu prebojovali do finále cez Juhosláviu 2:0 a senzačne i Rakúsko 6:1. Finále proti Maďarom rozhodol Helmuth Rahn pár minút pred koncom.
Herbergera (*28. marca 1897 v Mannheime - Ý28. apríla 1977 v rodnom meste) si ctili západní Nemci ako muža tvoriaceho povojnový rozkvet krajiny. Významom osobnosti ho zaradili po boku kancelára Konrada Adenauera a ministra hospodárstva Ludwiga Erharda.
V roku 1962 vyznamenali trénera Spolkovým krížom prvého stupňa, v deň jeho osemdesiatin vydali Herbergerovu príležitostnú poštovú známku. Okrem Mannheimčana urobili to isté iba v prípade narodenín Adenauera a Brandta.
Herberger bol prívržencom tvrdej disciplíny. Najväčšie starosti mu robil obľúbený krídelník Helmut Rahn. Doma potajomky vymetal essenské krčmy, fajčil. Po prehre s Maďarskom sa opil aj v penzióne Nemcov pri Zürišskom jazere. Tréner ho najprv chcel poslať domov, napokon ho iba na chvíľu dištancoval. Nehral rozhodujúci zápas o postup zo skupiny s Turkami (7:2 pre NSR).
V celovečernom filme z roku 2003 Zázrak v Berne vidieť, ako Herberger s Fritzom Walterom rozmýšľajú na prechádzke, čo s neposlušným flamendrom. Walter upokojoval Rahna, ktorý už balil kufre s cigaretou v ústach. Pred štvrťfinále s Juhosláviou na prekvapenie všetkých povedal Herberger pokojne: Pravé krídlo - Rahn. Essenčan dal Balkáncom (2:0) gól, v semifinále Rakúšanom (6:1) tiež, vo finále Maďarom (3:2) dva.
Film, ktorý je romantickou drámou z povojnového Nemecka (dopĺňa ho však množstvo autentických dokumentárnych prestrihov), sa končí: Rahn vyhrabe z kufra dve pivá. Zavolá Herbergera k oknu vlaku, ponúkne ho. "Teraz áno, ty potvora," s kamennou tvárou povolí tréner.
Cesta k titulu - 1954
skupina: Turecko 4:1, Maďarsko 3:8, baráž s Tureckom 7:2, štvrťfinále: Juhoslávia 2:0, semifinále: Rukúsko 6:1, finále: Maďarsko 3:2, góly za Nemcov: 11. Morlock, 18. a 84. Rahn, za Maďarov: 6. Puskás, 9. Czibor.