Gerd Müller strieľa Holanďanom rozhodujúci gól na majstrovstvách sveta 1974. Nemecko vyhralo na Olympijskom štadióne v Mníchove 2:1.
Ak tieto vety vysloví tréner dnes, vyhlásia ho za alibistického táraja, ktorý používa iba samé klišé.
Niekto ich však musel povedať prvý. Tieto nemenné konštanty vštepoval poslucháčom docent katedry futbalu Kolínskej športovej univerzity Josef (Sepp) Herberger, tréner nemeckej reprezentácie v rokoch 1936 - 1964! Prichádzal na ne postupne na konci štyridsiatych rokov. V roku 1954 získal s Nemeckou spolkovou republikou vo Švajčiarsku senzačný titul majstrov sveta po finálovom víťazstve nad Maďarskom 3:2.
Vždy minimálne vo štvrťfinále
Úspechy futbalistov v bielo-čiernych dresoch zvyknú znevažovať prívlastkom náhodné. Štatistiky však nepustia. Na majstrovstvách sveta štartovalo Nemecko pätnásť ráz. Vždy, keď sa prihlásili (na MS 1930 a 1950 tak neurobili), hrali minimálne vo štvrťfinále. To sa nepodarilo ani Brazílii, dvakrát vypadla už na začiatku majstrovstiev.
NSR bola trikrát šampiónom (1954, 1974, 1990), štyri razy získala striebro (1966, 1982, 1986, 2002), dvakrát bronz (1934, 1970). Iba Brazília má víťaznejšiu bilanciu, na počet medailí rovnakú (5-2-2).
Do posledného dychu
Viackrát mali Nemci skutočne šťastie. Napríklad v Mexiku 1970 viedli nad nimi vo štvrťfinále Angličania 2:0. Tréner Ramsey bezstarostne stiahol Bobbyho Charltona. Veľký rival z kontinentu obrátil, po predĺžení vyhral 3:2.
Na šampionáte 1974 na domácej pôde prehrala NSR s NDR v skupine 0:1, v semifinále s lepším Poľskom zvíťazila po náhodnom góle 1:0.
Na MS 1982 v Španielsku podľahli Nemci Alžírsku 1:2, k postupu zo základnej štvorice im pomohlo Rakúsko. Vo štvrťfinále prehrávali v predĺžení s Francúzskom 1:3. Vyrovnali, zvíťazili na penalty.
Mužstvo zvyknuté hrať do posledného dychu zažilo aj opak. Najbolestnejší v Anglicku 1966. Proti domácim vyrovnalo vo finále v posledných sekundách. V stej minúte dostalo gól z kopačky Hursta, o ktorom sa dodnes špekuluje, či lopta bola za čiarou.
Holanďania: lepší boli Nemci
Nemci sú nebezpeční vždy, jedno, či majú silnú a uznávanú, alebo slabšiu a zaznávanú zostavu. Hovoriť o nich len ako o upracovaných futbalistoch má k pravde ďaleko.
Franz Beckenbauer povýšil úlohu libera nielen na organizátora defenzívy, ale celej stratégie tímu. V roku 1974 každý ospevoval holandský tempo futbal. Prehra s domácimi Nemcami 1:2 nedala v krajine favorita fanúšikom ani odborníkom spať.
Na univerzite v Gronningene analyzovali zápas. Systém výskumu založili na počte kontaktov s loptou, kvalite prihrávok i obrannej činnosti. Počítač vyhodnotil známky od jedna (najhoršia) po desať. Domáci vyhrali zaslúžene. Najviac dostal Berti Vogts (6,9), ktorý hral osobku na Johana Cruyffa (3,1). Beckenbauer mal 6,3. Nemci dostali 59 bodov, Holanďania 51.
Vždy ako tím
Breitner, Overath, Höness, Bonhof, Grabowski boli senzační technici majstrovského výberu Helmuta Schöna v roku 1974. V iných obdobiach nimi boli napríklad Littbarski, Matthäus (hral v Taliansku i v Brazílii), súčasný reprezentačný tréner Klinsmann, Rummenigge, Hässler, z terajšieho kádra predovšetkým Ballack.
Herberger mal v tíme 1954 geniálneho technika-stratéga Fritza Waltera a chýrneho dribléra-strelca Helmuta Rahna. Obaja sa museli podriadiť prísnej disciplíne. Robili tak všetky nemecké výbery. Do futbalu priniesli tímové poňatie, taktiku, účel. Krajina mala od roku 1936, za sedemdesiat rokov, iba sedem trénerov: Herbergera, Schöna, Derwala, Beckenbauera, Vogtsa, Völlera, Klinsmanna! Múdra rarita. Každý kouč pracoval pokojne.