Florbal je šport, ktorý sa v posledných rokoch stal najmä v Česku mimoriadne populárny. Na majstrovstvách sveta, ktoré sa skončili pred týždňom vo Švédsku, obsadil český výber 4. miesto. Snímka je zo semifinále Švédsko - Česko (4:2). FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA - Nie je veľa športov, ktoré by sa zo skupiny nesúcej označenie netradičné, prepracovali medzi takmer masové záležitosti. Po zmene režimu v roku 1989 bolo čoraz viac počuť o bejzbale, softbale, americkom futbale, curlingu alebo lakrose. Zo všetkých najviac sa však chytil florbal.
Najmä v Česku zaznamenal doslova bleskový vývoj. Od roku 1992 vzniklo 361 klubov, florbalová únia má takmer 30-tisíc registrovaných hráčov. Na porovnanie, je to približne tretina z počtu registrovaných hokejistov v krajine, a to má hokej oveľa dlhšiu tradíciu.
Investícia do mládeže sa vyplatila
Základom úspechu je, že Česi stavili na mládež. Od začiatku sa florbal snažili dostať na hodiny telesnej výchovy. Široká základňa zakrátko vyprodukovala množstvo hráčov a klubov. Momentálne sa hrajú tri mužské, dve ženské, viacero mládežníckych a veteránska liga i súťaž vozičkárov. Kluby sa presadzujú aj v medzinárodnom meradle, hráči zarábajú v zahraničí. Zvyšoval sa záujem sponzorov, florbal sa prebojoval aj do televízie. Jeho popularitu dokumentuje fakt, že na majstrovstvá sveta do Švédska, ktoré sa skončili pred týždňom, cestovalo desať českých športových novinárov.
Prvá generácia hráčov dospela a zaradila sa medzi absolútnu svetovú špičku. Pred dvoma rokmi získala na majstrovstvách sveta striebro, teraz prehrali Česi vo Švédsku s domácim výberom 2:4 v semifinále a po prehre so Švajčiarskom skončili na 4. mieste. Vrchol súčasného českého kádra by mal prísť o dva roky, keď bude svetový šampionát hostiť Praha. Mimochodom, severské finálové derby Švédsko - Fínsko (7:6 po predĺžení) sledovalo v známej hokejovej hale Globen 12 535 divákov(!).
Slovenský vývoj je podobný
Prvé florbalové zápasy na Slovensku sa odohrali zhruba pred piatimi rokmi. Štyri roky už funguje Slovenský zväz florbalu a rýchly vývoj sa po Českej republike zopakoval aj u nás. Ročný prírastok registrovaných hráčov sa blíži k tisícke.
"Momentálne je u nás okolo 60 klubov a 3500 aktívnych hráčov. Pribúdajú súťaže, od celoslovenských až po regionálne. Aj my sme sa začali orientovať na mládež. Robili sme ukážky na školách a florbal sa naozaj zakrátko stal vítanou alternatívou k tradičným školským športom, ako sú volejbal, basketbal či gymnastika. Je ideálny do telocvične, výhodou je jeho bezkontaktnosť, a preto ho rady hrajú aj dievčatá," hovorí viceprezident zväzu Marián Granec. Na rekreačnej úrovni deti potrebujú len hokejky, ktoré sa dajú kúpiť už od 300 korún.
Slovensko zatiaľ figuruje až v C skupine majstrovstiev sveta a nedávno sa neúspešne pokúšalo o postup vyššie. "Čas na postup medzi svetovú elitu ešte len príde. Vôbec prvá generácia iba dorastá, v juniorských kategóriách jej venujeme maximálnu pozornosť. Dúfam, že v horizonte štyroch rokov sa dostaneme medzi najlepších."
Čo je to florbal?
Aj keď počiatky florbalu sa dajú prisúdiť zámoriu, súčasná podoba športu sa vyvinula v Škandinávii. Florbal, ktorý by sa jednoducho dal prirovnať k hokeju či hokejbalu, sa hrá v halách na ihrisku 40 x 20 metrov, ktoré je ohraničené nízkymi mantinelmi. Hráči v poli hrajú úplne bez ochranného výstroja, brankársky dres je podšitý vatelínom. Brankár sa po celý čas pohybuje iba po kolenách, preto má dlhé nohavice od kolien nižšie vystužené. Na rukách nemá nič alebo len tenké ochranné rukavice. Florbal je úplne nekontaktný šport. (slo)