FOTO |
Keď sa povie Havaj, väčšine ľudí sa vybaví pohoda, slnkom zaliate pláže, azúrové more a pestrofarebné košele. Tento typický kus odevu sa na tichomorských ostrovoch aj po niekoľkých desaťročiach teší veľkej obľube. Krikľavá vzorovaná košeľa športového strihu sa tam oblieka na voľný čas aj do spoločnosti a nosia ju jednoduchí ľudia i miestni prominenti, napísala agentúra DPA.
Profesor George Curtis prednáša fyziku na Havajskej univerzite. Pred študentmi však nestojí v obleku s kravatou, ale v ležérnej modro-bielej košeli s veľkým kvetinovým motívom. Aj generál vo výslužbe Ed Smith učí svojich poslucháčov na vojenskej škole v Honolulu v hnedo-zelenej košeli potlačenej motívmi stromov. Farebnými vzormi sa to hemží aj v kanoistickom klube na ostrove Waikiki, ktorý navštevuje výlučne spoločenská smotánka. Patrí k nej aj Arnold Lum, docent právnickej fakulty Havajskej univerzity, ktorý je synovcom "vynálezcu" havajskej košele.
"Ľudia radi rozprávajú príbeh o mojom strýkovi, synovi chudobného rybára, ktorý prišiel s nápadom vyrábať košele z farebnej látky. Je to však nezmysel," hovorí Arnold Lum. Jeho strýko Ellery Chun vyštudoval obchod na renomovanej Yaleovej univerzite v Spojených štátoch a košele z farebných látok sa na Havajských ostrovoch nosili už dávno pred ním. On si však ako prvý uvedomil, že môžu byť dobrým obchodným artiklom. Na začiatku 30. rokov minulého storočia požiadal svoju sestru Ethelu - matku Arnolda Luma - o niekoľko návrhov, v Japonsku nechal potlačil hodvábne látky a na Havaji z nich ušil košele. Tak vznikol prvý typ košele nazvaný podľa havajského pozdravu Aloha, ktorý sa predával za dolár a 99 centov.
Vzorovaná farebná košeľa sa odvtedy stala symbolom uvoľneného spôsobu života. "Každý ju spája s pocitom neviazanosti a u všetkých, čo ju nosia, vyvoláva dobrú náladu," vysvetľuje Dale Hope, ktorý spísal históriu tohto exotického odevu. "Keby ich nosil celý svet, neboli by žiadne vojny," dodal s úsmevom.
Motívov na havajských košeliach je veľa - surfovanie, kvetiny, ryby, žirafy, lode, pláže, vlny, palmy. Jednoducho všetko, na čo si kto spomenie. Košele sa stali aj objektom záujmu zberateľov. Hope objavil jedného Kalifornčana, ktorý ich nazbieral niekoľko stoviek.
"Havajská košeľa odráža životný postoj," hovorí Arnold Lum. On sám však nie je nadšený, keď ho spájajú s týmto, pre mnohých gýčovitým druhom odevu. Rovnako bol na tom vraj aj jeho strýko. "Po tom, ako rozbehol obchod, sústredil sa na svoju kariéru v bankovom sektore. Do dejín by sa oveľa radšej zapísal ako priekopník investovania a bankovníctva než ako vynálezca havajskej košele."
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV