Strečno |
My by sme hrady, zámky, kaštiele či kúrie, jednoducho staré šľachtické sídla mohli aj vyvážať napriek tomu, že nepatríme v tomto smere medzi veľmoci, ako sú Francúzsko, Taliansko, Španielsko či Veľká Británia.
Samosprávy, ktoré sa nedokážu o schátrané historické stavby postarať, ich už predávajú. Aspoň tak sa ich snažia zachrániť.
Niet kastelána či správcu, ktorý by neplakal nad nedostatkom peňazí. Dotácie z pokladníc obcí, miest, samosprávnych krajov či štátu v lepších prípadoch pokryjú náklady na prevádzku. Na údržbu, rekonštrukcie či sanáciu objektov, reštaurovanie vystavovaných exponátov či ďalších artefaktov z depozitov peňazí niet.
Tento rok na viacerých hradoch a zámkoch zvýšili vstupné. Väčšinou o symbolických desať korún.
Našťastie, história opradená legendami láka stále viac turistov. Z hradov a zámkov sa stáva čoraz žiadanejší artikel v oblasti turizmu. Našťastie, uvedomili si to aj správcovia. Peniaze získané zo vstupného tvoria nie zanedbateľný finančný zdroj.
Nedávno sa vrátil známy z dovolenky vo Francúzsku. Bol si pozrieť zámky na Loire. Vrátil sa nadšený a zároveň rozčarovaný. Vraj budeme potrebovať najmenej sto rokov, aby sme dali pamiatky do poriadku tak ako vo Francúzsku. Keď som sa ho opýtal, či si už vôbec bol pozrieť aspoň Spišský hrad, Krásnu Hôrku, Oravský zámok alebo Červený Kláštor, zahanbene priznal, že nie.
Čo tak pouvažovať nad dovolenkou na Slovensku? Aj tým pomôžeme našim hradom a zámkom.
V prílohe vám ponúkame prehľadov hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré budú túto sezónu otvorené pre verejnosť. Nechýba ani kalendár pripravovaných výstav a podujatí či kontakty. Nie všetky hrady či zámky majú svoje webové stránky, a tak uvádzame aspoň stránky miest dedín, pod ktoré spadajú. Zrúcaniny sú zoradené abecedne podľa krajov, nechýbajú prístupové cesty. Zo zoznamu sme vyradili zaniknuté hrady.
Tento rok vám predstavíme aj najznámejšie české a moravské hrady a zámky.
MIKULÁŠ JESENSKÝ