rodinným filmom. Filmy pre celú rodinu sú obľúbenými programami, ktoré dlho pred uvedením televízie avizujú. Tých, čo doma trávia dlhší čas - teda zväčša matky s deťmi - láka predstava, ako si v nedeľné popoludnie či každodenný podvečer celá rodina sadne spoločne pred telku a vymení svoju vlastnú realitu za vtipnú dobre končiacu realitu filmu. Zdanie príjemne strávenej rodinnej pohody navodzujú rozprávky, pokračovania filmu o psovi Beethovenovi, nezabúdajú na ňu ani seriály.
Sitkom svetom vládne...
Situačné komédie (sitkomy) sú z rôznych súdkov s rôznymi cieľovými diváckymi skupinami. Od tínedžerských, cez sci-fi, až po tie zamerané na večných priateľov.
Od začiatku vysielania sa sitkomy zaradili k najsledovanejším programom. Vytvárajú sa okolo nich kulty, divákov priťahujú ako magnet, na webe je plno špecializovaných stránoch o ich realizácii a aktéroch.
Na pokračovania sitkomu I Love Lucy sa už od roku 1951 pozeralo viac ako desať miliónov divákov. Tri roky vydržal tento titul na čele rebríčka najsledovanejších relácií. V roku 1953 jednu z epizód sledovalo rekordných 44 miliónov ľudí, čo bolo dvakrát viac, ako sa ich rozhodlo vidieť inauguráciu prezidenta Eisenhowera.
...aj domácnosťou
Vstup do intimity rodiny si rodinné situačné komédie vybojovali v roku 1971, keď sa spustila prvá epizóda seriálu All in The Family. Seriál pokračoval do roku 1983 a láskavo sa smial z dvoch starnúcich manželov.
Prísľub polhodinky rodinnej zábavy sa zväčša nesie v rovnakom duchu. Patrí k nemu manžel, manželka, deti, čudácki susedia, nechýbajú zvieratá a dobrosrdeční priatelia rodiny.
Ani výhradne rodinne zamerané sitkomy sa však povahami jednotlivých hlavných protagonistov na seba veľmi nepodobajú.
Aká je normálna?
Americké sitkomy ako na bežiacom páse si našli svojich divákov aj u nás, ale za absolútneho priekopníka podobného humoru a bezproblémového pozeranie telky možno brať starý český seriál vysielaný ešte na federálnej ČST v čierno-bielom prevedení. Taková normální rodinka nás prednedávnom oblažila v reprízach Českej televízie. Autorka Fan Vavřincová v 70. rokoch minulého storočia zvládla bravúrne to, na čo si dnešní scenáristi radšej ani netrúfnu. Dokonalé typy jednotlivých postáv, modely ich správania, každodennosť problémov s vtipnými pointami riešenia neubrali humoru a invencii dielka nič ani po 30 rokoch.
Aká je normálna rodinka? Babička (Marie Rosůlková) sa zabáva písaním detektíviek a finguje vraždy, ktorých neušetrí ani pravnukov. Fajčí, popíja a vymýšľa, v čom jej kontruje jej dcéra, matka rodiny (Dana Medřická). Keďže sa nestala opernou speváčkou, ale večne variacou a upratujúcou matkou, plní si svoj sen stále a na rodinu prehovára zásadne spevom. Jej praktická, vydatá a každú chvíľu tehotná dcéra (Jana Štěpánková) má svoj citlivý, nerozhodný a mierne labilný protiklad v sestre (Dana Kolářová). V ničom nezaostáva ani mužská časť rodiny - infantilný milovník zvierat - otec rodiny (Zdeněk Řehoř), skúsený, lenivý a radšej nahluchlý manžel Jany Štěpánkovej (Eduard Cupák) a neskúsený, ľaknutý novomanžel Dany Kolářovej (Jaromír Hanzlík).
Bežné meno, osudy nie...
Náčrt a zveličenie typických charakterov nechýba ani v inej čiernobielej snímke - kultovom seriáli
Rodina Adamsovcov. Tá však nerieši bežné rodinné situácie, aj keď niekedy by prišli smrteľníkom vhod, možno by tu vládla väčšia sranda...:)
Morticia: "Žijem v neustálom strachu, že sa objaví nejaká žena, která mi ťa ukradne."
Goméz: "Zbav sa strachu, moja drahá. Ty si jediným kaktusom v záhradke môjho života."
Rodinná dokonalosť
Špeciálne sú rodinné sitkomy, ktoré nám ponúkajú ideál, dokonalosť, genialitu vzťahov. S ich radami, ktoré väčšinou neprekračujú radu, že komunikáciou a odtabuizovaním, láskou a privinutím si ktoréhokoľvek člena rodiny dokážete nemožné, dávajte pozor, aby ste neprerušili vlastnou komunikáciou blížiacu sa pointu. Možno na vás totiž mama zvrieskne, že teraz ticho, vyjadríte sa potom... Televízie nám takto ponúkli Billa Cosbyho, Plný dom, Ženatý so záväzkami, Grace to zvládne, dokonca sa blysla aj nemecká produkcia s Pusinkou, v ktorej sme sa presvedčili, čo všetko je otec rodiny ochotný urobiť, aby ju uživil - aj sa prezliecť za ženu a zobrať miesto sekretárky.
Bill Cosby
V osemdesiatych rokoch Amerika podporovala klasický typ rodiny - mama, otec a ich vlastné deti. Aj po rozvode sa dá opäť začať žiť, najlepšie v tejto istej konštelácii. Do totálnej dokonalosti bol privedený model stále laškujúcich a milujúcich sa rodičov v bohatej americkej rodinke s množstvom spoločných detí - v Šou Billa Cosbyho. V Amerike odrážala ideál pohody.
Slušne zarábajúci gynekológ Huxtable a jeho emancipovaná manželka - advokátka si môžu dovoliť poslať deti na štúdiá. Deti, aj keby nechceli, všetky nakoniec zistia, že to s nimi rodičia myslia dobre, a študujú. Najväčšia neposlušnosť, ktorú páchajú, je ich pomalé, ale isté zamilúvanie sa a sobáše. Najstaršia dcéra si u šovinistického manžela vybojuje autoritu a dôležitosť svojho pracovného zaradenia, to všetko na to, aby vzápätí porodila dvojičky. Ďalšia dcéra si "atypicky" vezme muža s jedným dieťaťom, ktorý slúži námorníctvu americkej armády a o vyženenú vnučku sa starajú Huxtableovci. Ostatné deti sú slobodné. Syn po problémoch v škole zistí, že sú len dôsledkom dyslexie, naučí sa s ňou žiť a humánne sa venuje agende: Dyslektici - ja vás naučím, ako na to!
Voľný čas trávia všetci spolu, a ešte sú aj vtipní. Každú problematickú situáciu vyriešia s humorom a citom. Pri odvšadiaľ sa plaziacej láske a pochopení dávajú návod, ako byť oddaným rodičom, ale pritom nezabudnúť, že keď raz všetky deti domov opustia, ostane v ňom muž a žena, teda zakladajúci členovia manžel a manželka. Vlastne to je obdobie, na ktoré sa celý čas tešia. Čakanie trávia uplatňovaním práva na chvíle byť nerušení, ktoré napĺňajú v spálni.
Ženatý so záväzkami
Tak tu už ide o rodinku iného kalibru. Vôbec nie je ideálna, skôr reálna, a to všetko dovedené ad absurdum. Seriál Ženatý so záväzkami sa mal pôvodne volať Not the Cosbys. Rodina Ala Bundu totiž vystupovala v priamom protiklade k rodine z Cosby show. Do roku 1987 sa v USA seriály podobného kalibru ako Ženatý so záväzkami takmer nevyskytovali, akčný plán dokonalá rodina za každú cenu si museli osvojiť aj hollywoodski bohémi pred a za kamerami. Napriek tomu, 5.apríla 1987 sa rozhodla komerčná TV FOX prísť na trh s revolučnou novinkou. Téma manželského seriálu bola jasná, predstaviteľov však mali stvárniť Rosseane ako Peggy a Sam Kinison ako Al. Nakoniec si Bundovcov zahrali Ed`ONeill a Katey Sagal.
Bundovci sú chudobní, netrpia prehnanou láskavosťou voči sebe a ostatným, leitmotívmi sú dookola peniaze, ich nedostatok, márna túžba po nich, sex, klamstvá, láska a šťastie, ktoré sa im vyhýba. Hlavné role síce nepostavili autori na hviezdach, ale ozajstné hviezdy sa tu mihli v hosťujúcich úlohách. Hlavne to boli modelky, playmetes Playboya - Jerry Hallová, Pamela Andersonová a pod.
Na zozname držiteľov ocenenia EMMY sa Ženatý so záväzkami napriek sledovanosti a už kultovosti nenachádza vďaka základnej myšlienkovej línii - unavený priemerný Američan nemá po dni v práci náladu na nič iné, len si zapnúť televíziu, v ktorej uvidí, že v tom nie je sám - konkuruje mu Al Bunda. Aj ten maká, peniaze nemá, pozerá sa po ženách, ale s tou svojou spať nechce a deti má tiež úplne nanič.
Humor je tu sarkastický a čierny, niekedy schválne prízemný. Seriál se nakrúcal desať rokov.
Povahy postáv sa za tých desať rokov zmenili:
otec a manžel Al:
Nie veľmi inteligentný a spôsobný, ale všetkých živiaci otec rodiny sa časom stane úplným idiotom. V sexe sa mu rola s manželkou Peggy vymenila. Na začiatku nútil k intímnostiam on ju, dosť rýchlo sa však musí veľmi premáhať, aby jej naliehaniu vybehnúť hore do izby podľahol.
matka a manželka Peggy:
Najstabilnejší článok seriálu. Tenká ako ihla, lenivá, jej najlepšími priateľmi je čokoláda, televízia a nakupovanie. Napriek tomu, že nepracuje, ani doma nepracuje.
dcéra Kelly:
Začínala ako excentrický typ pubertiačky, skúsenej, ale bystrej. Časom úplne osprostela, potom sa upokojila a tak to do konca vydržala v tejto zmene na mdlú hlupaňu.
syn Bud:
Jediný rodinný inteligent, bez kamarátov. Glosátor diania.
z dialógov:
Al: "Prečo som si len vtedy nevzal kondóm…."
syn Bud: "Ale oci…"
Peggy: "Vyhrali sme výlet! A do Anglicka!!"
syn Bud: "Neuveriteľné!!!"
dcéra Kelly: "A….čo je Anglicko?"
Al: "Deti. Urobíte starému tatkovi láskavosť, než vás zabije?"
Peggy: "Jééj, vy ste hore nejako skoro. Koľkože je hodín?"
syn Bud: "Päť poobede."
Al: "Ste tie najlepšie nechcené deti, čo kedy nejaký otec mal!"
Peggy: "Nežiarli tak na toho psa!"
Al: "Ja žiarlim na každého, kto si ťa nevzal."
Krok za krokom
Po úspechu seriálu Ženatý so záväzkami sa to začalo rodinnými seriálmi hemžiť. Asi najznámejším sa však stal Krok za krokom. Motív mnohodetnej rodiny ide po stopách Cosbyho, akurát jeho poznávacím znamením je, že za ideálom veselého spolužitia sa ide cestou neľahkou. Žiadna láska, ktorá pretrvala na veky. Jeden rozvedený, druhá vdova. Je ľahko čitateľné, že za normálne sa už považuje, keď má každý z manželov svoje vlastné deti - do manželstva infiltrované. K spoločnému sa prepracujú až časom. Trochu bláznivé typy - Frank Lambert a Carol Fosterová sa stretli na dovolenke, nevyšli na nej z izby a hneď sa aj zobrali. Len ako to povedať deťom? Každý z nich ich má totiž v počte tri. Zvyšok seriálu sa s tým zmierujú a bojujú...
Zrod seriálu sa datuje do roku 1991. Podpísali sa pod neho overení komediálni tvorcovia Thomas L. Miller a Robert L. Boyett (Perfektní príbuzní, Plný dom). Rizikový výber postáv pohasínajúcej herečky Susanne Somersovej a zaškatuľkovaného naivného dobráka z Dallasu Patricka Duffyho sa ukázal byť tým najlepším, na čo mohli tvorcovia vsadiť.
Grace to zvládne
V seriáli, ktorý momentálne - aj keď dosť neskoro večer - vysiela STV nejde o to, čo by sa dalo nazvať ideálny životný model. A preto je zrejme najčastejší - a divácky zaujímavý.
Keď si Grace pokašľala život, prvé dieťa dala na adopciu a ďalšie tri si nadobarila s alkoholikom, tak sa sama z alkoholizmu vyliečila a zodpovednosť samostatnej a trochu osamotenej ženy z nej urobila osobnosť, ktorú v sitkomoch a filmoch často nevidieť. Možno preto, že je príliš reálna. Neirituje dokonalosťou vzťahov a zvládania situácií. Ale je milá tým, že jej hraničný homor je v jej situácii matky - samoživiteľky pochopiteľný.
Dharma a Greg
Tí sa musia tešiť v multikultúrnej Amerike priazni divákov! Spojili sa tu dva svety - hoci svety bielych. Dharma Finklesteinová je slobodomyseľná učiteľka jogy a trénerka psov. Jej manželom sa hneď po prvom rande - čo je v sitkomoch dosť častá prax - stal úspešný advokát Greg Montgomery. On je z dobre situovanej, ale malomeštiackej rodiny, ona pochádza z voľného partnerstva zostarnutých hippies. Zatiaľ čo Grega učili rodičia tradíciám, bohémski rodičia Dharmy ju od malička zveľaďovali v jedinom životnom princípe - vyhýbať sa konvenciám za každú cenu a veriť v intuíciu! Ťahúňom je práve postava chápavej, ale nekompromisnej Dharmy, trochu šibnutej, ale veselej divožienky, ktorej neutíchajúca aktivita a vitalita doháňa všetkých k zúfalstvu. Ale Greg sa s ňou smeje, čo je viac, akoby ju len miloval...
Tento sitkom by mohol mať pokojne podtitul romantický. Aj v ňom je na prvom mieste rodina. Hoci sú Dharma a Greg bezdetní manželia, dej mapuje situácie ich rozdielnych reakcií, ktoré si doniesli z vlastných domovov. Premiéru mala prvá séria v roku 1997 a odvtedy sa nezastavili... Dokonca majú aj konkuretov sebe podobných. Na TV3 je to Úplne dokonalá, na ČT Som do teba blázon. Celkom príjemný pohľad, ako sa dvojčlenná rodinka neumára v depresiách...
Som do teba blázon
Pri stánku s novinami sa spoznali Paul a Jamie. O tri roky neskôr sa vzali. Vďaka známemu komikovi Paulovi Reiserovi (Paul) a geniálnej Helen Huntovej (Jamie) sledovalo záverečný diel seriálu - síce bez bezuzdnej zábavy, ale s milým a láskavým homorom - rekordných 39 miliónov Američanov.
Z dialógov:
Jamie: "Zámerne sa teraz s Paulom nemilujeme... Čakáme na moju ovuláciu...."
kamarátka Debra: "A kedy to bude?"
Jamie: "Dúfam, že po dezerte."
Jamie: "Možno som tehotná."
Paul: "Ale prečo?"
Fren: "Vy pri tom spolu hovoríte?"
Jamie: "Jasné."
Fren: "A čo si hovoríte?"
Jamie: "Milujem ťa. Neprestávaj. Ešte! .... Čo sú to za vankúše? - Sú od tvojej matky? - Nehovor o mojej matke!..."
Ak rodinné sitkomy nie sú to, čo musíte bezpodmienečne mať, nahraďte ich paródiou v TELE TELE, kde vás rodina Kopečkovic neznudí. Alebo si zapnite Sex v meste. Od jeho témy je vlastne k rodine len na krok za krokom...
A čo domácnosti našich známych z obrazovky? Sadajú si spoločne k rodinným filmom? Smejú sa na situačnom humore minikomédií, alebo prepínajú na iné kanály?
Eva Borušovičová
režisérka
"Odkedy sa môj technicky nadaný syn naučil používať video a diaľkové ovládanie na televízor - čo bolo podstatne skôr, než by som si želala - stal sa takmer výhradným programovým dramaturgom v rodine. Vďaka tomu som mala možnosť vidieť nesmierne veľa filmov pre deti a všetkého možného, čo sa dá označiť ako určené pre rodinu. Priemerne to bolo dvestošestnásťkrát za sebou to isté. To by ma naozaj nikto iný neprinútil. Na druhej strane, na dvestošestnástykrát si aj v tom najšialenejšom filme začnete všímať inak takmer nepostrehnuteľné veci. V poslednej dobe zisťujem, že kým sa u nás dreli kazety animovaných filmov, bolo to ešte celkom dobré. Teraz syn prepadol dinosaurom, a tam človek veľa zábavy neuvidí. Teda pokiaľ ho neuchvacuje pohľad na umierajúceho dimetrodona alebo tyranosaura na love.
Ako obeť preferencií svojho syna však oceňujem, že väčšina filmov pre deti obsahuje aj akúsi rovinu pre dospelých, aj keď je pravda, že deti sa smejú na úplne iných miestach než ich rodičia.
A musím sa priznať, že žiadny divácky zážitok sa nevyrovná tomu, keď sedíte vedľa svojho dieťaťa a vidíte ako sa teší a bojuje spolu s hrdinami na plátne. To sa potom aj ja dokážem vžiť do hocikoho. Hoci aj do chlpatého strašidla. To bolo naposledy, keď sme boli v kine na filme Monsters. Stálo to za to."
Nataša Nikitinová
právnička, manželka Maroša Kramára:
"Pri našich malých deťoch momentálne sledujeme televíziu, len keď zvýši čas, a ten nezvyšuje. Na Markíze však práve dávajú Krok za krokom. Maroš, ak je doma, vždy podotkne: "Ešte stále nám nejaké deti chýbajú, aby sme sa im vyrovnali..."
Ing. Marta Čarnogurská:
"Rodinné seriály nepozeráme, lebo zvyčajne večer nie sme doma. S deťmi som bola na Harry Potterovi a manžel nás už dvakrát pozval na Pána prsteňov. Je síce filmový fanúšik, ale bez voľného času. Azda to na tretíkrát vyjde."
Oliver Andrásy
humorista:
"Tak to teda nikto z nás v rodine nesleduje. Ak sa pozeráme na televíziu, tak iba na spravodajstvo. A zaujíma nás kanál Spektrum. Rodinné televízne seriály mi pripadajú veľmi hlúpe. Do kina, žiaľ, tiež chodievam sporadicky, naposledy som bol na Schindlerovom zozname. Hoci dostávam pozvánky na premiéry, vždy mi ich uchmatne naša dcéra Vierka."
Lýdia Eckhardtová
módna návrhárka:
"Žiadny z rodinných seriálov nepoznám. Navyše, patrím k tej "najlepšej" generácii, pre ktorú sa nikdy nestala doménou televízia. Obľubujem však rodinné filmy typu Beethoven. Všetci máme prečítaného Harryho Pottera."
Autor: Kata Račková / Foto: archívy TV, int