2. júna
1609 - v Šuranoch sa narodila Žofia Bošniaková. Pre svoj príkladný náboženský a cnostný život ju pokladali za sväticu. V r. 1698 pri prestavbe Strečnianskeho hradu našli v krypte jej neporušené telo, ktoré previezli do kaplnky v Tepličke nad Váhom. Tu je uložené v zachovalom stave dodnes. Zomrela 18. apríla 1644.
1848 - v Prahe sa začal Slovanský zjazd, ktorý bol pokusom dosiahnuť jednotu v riešení slovanskej otázky. Zúčastnili sa na ňom predstavitelia Slovákov, o. i. Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban a Michal Miloslav Hodža. Zjazd trval do 12. júna a prijali na ňom dokument Manifest k európskym národom, odsudzujúci politický a národnostný útlak a požadujúci rovnoprávnosť národností. Zjazd prerušilo júnové povstanie v Prahe.
1852 - v Trnave zomrel spisovateľ a historik Mikuláš Dohnány. Jeho spomienky Historia povstaňja slovenskjeho z r. 1848 sú zdrojom poznatkov o slovenskej účasti na jari národov. Ďalšie dielo: dráma Podmaňínovci, básnická skladba Dumy a i. Narodil sa 28. novembra 1824 v Dolných Držkovciach.
1918 - v srbskom Kragujevaci sa vzbúrili slovenskí vojaci 71. pešieho pluku (tzv. drotárskeho, zväčša z Trenčianskej stolice). 8. júna vzburu potlačili a 44 vojakov popravili.
1922 - v Prahe zomrel český sochár Josef Václav Myslbek, jeden zo zakladateľov moderného českého sochárstva. Predstaviteľ monumentálneho realizmu. Z diela: sv. Ludmila, sv. Vojtěch, Jan Žižka, jazdecká socha sv. Václava v Prahe, pomníky a portréty - Smetana, Mácha, Kollár. Narodil sa 20. júna 1848 v Prahe.
1931 - v Trnave sa narodila operná speváčka Elena Kittnarová, soprán. Bola sólistkou spevohry Novej scény v Bratislave, v r. 1966-92 riadnou členku Opery Slovenského národného divadla (SND).
1932 - v Topoľčanoch sa narodil muzikológ Ladislav Mokrý. Bol riaditeľom Slovenskej filharmónie i Slovkoncertu. Spoluzakladateľ festivalového výboru Bratislavských hudobných slávností (BHS). Učil na Vysokej škole múzických umení a bol popredným predstaviteľom Medzinárodnej hudobnej rady UNESCO. Autor odborných štúdií, spoluautor Dejín slovenskej hudby. Zomrel 19. septembra 2000 v Bratislave.
1940 - v Dolnom Kubíne zomrel prozaik generácie neskorého realizmu Ladislav Nádaši Jégé. Počas štúdia medicíny v Prahe bol členom akademického krúžku slovenských študentov Detvan. Po štúdiách sa stal lekárom v rodnom meste. Redaktor novín Naša Orava a časopisu Orava. V r. 1926 sa vzdal súkromnej praxe a venoval sa literárnej tvorbe. Autor historických próz: Wieniawského legenda, Z dávnych časov, Itália, Adam Šangala, Svätopluk a spoločenských románov: Kuruci, Alina Orságová, Cesta životom, S duchom času. Narodil sa 12. februára 1866 v Dolnom Kubíne.
1946 - Taliansko sa stalo republikou. Členovia kráľovskej rodiny Savojských sa museli vysťahovať. Dôvodom bola spolupráca s fašistickým režimom diktátora Benita Mussoliniho a fakt, že Viktor Emanuel III., ktorý v Taliansku vládol v r. 1900-46, podpísal v r. 1938 rasové zákony. Na ich základe bolo počas 2. svet. vojny deportovaných asi 8000 talianskych Židov. Členovia talianskej kráľovskej rodiny sa usadili vo Švajčiarsku.
1946 - v Muráni sa narodil spisovateľ Peter Glocko, autor literatúry pre deti a mládež. Z diela: Ako kominárik svetom putoval, O klobúku, ktorý nechcel čarovať, Ruža pre Jula Verna, Robinson a dedo Milionár, Kráľ psov a zázračná krajina a i.
1953 - v Kostole sv. Petra vo Westminsterskom opátstve bola korunovaná Alžbeta II., Elizabeth II, kráľovná Spojeného kráľovstva Veľké Británie a Severného Írska, hlava Commonwealthu, z windsorskej dynastie. Narodila sa 21. apríla 1926. Počas jej panovania nastalo postupné uvoľnenie obchodných vzťahov Veľkej Británie s krajinami Spoločenstva národov a k vstupu krajiny do Európskeho spoločenstva (teraz EÚ).
1979 - pápež Ján Pavol II. navštívil Poľsko. Bolo to prvýkrát, kedy pápež navštívil socialistickú krajinu.