Peňažné fondy - Korunové peňažné fondy si minulý týždeň pripísali mierne zisky. Kupóny dlhopisov s pohyblivým úrokovým výnosom postupne zohľadňujú vyššie trhové sadzby, preto ich výnosy rastú, čo zabránilo ďalšiemu poklesu výkonnosti fondov.
Dlhopisové fondy - Ich výkonnosť mierne klesla. Pod vplyvom regionálneho výpredaja výnosy dlhopisov mierne vzrástli, čo spôsobilo ďalší pokles ceny a znehodnotenie investícií v dlhopisových fondoch.
Zmiešané fondy - V minulom týždni ich výkonnosť klesla, predovšetkým pre negatívny vývoj akciových portfólií. Časť globálnych investorov presunula svoje investície do bezpečných európskych a amerických štátnych dlhopisov.
Akciové fondy - Americké akcie si za posledný týždeň pripísali 1,69 percenta v korunovom vyjadrení. Najviac sa darilo akciám v západnej Európe, ktoré si pripísali viac ako 2 percentá v prepočte na koruny. Rastúce ceny komodít, ako aj slabší japonský jen podporili v závere týždňa japonské akcie, nedokázali však zmazať predošlé straty a týždeň uzavreli v strate.
Aký je výhľad
Peňažné fondy - Ich výkonnosť by sa mohla začať zlepšovať pre ich nižšiu citlivosť na zmeny sadzieb na trhu. Zvýšenie základnej sadzby NBS o pol percenta na 4 percentá by malo spôsobiť ďalší rast výnosov, ale aj pokles cien a krátkodobé znehodnotenie investícií v peňažných fondoch.
Dlhopisové fondy - Očakávania ďalšieho rastu úrokových sadzieb, a teda aj výnosov dlhopisov, môžu krátkodobo spôsobovať ešte mierny pokles, prípadne stagnáciu dlhopisových fondov. Je pravdepodobné, že v druhej polovici a najmä v závere roka by sa postupne mohla začať ich výkonnosť zlepšovať.
Zmiešané fondy - Zisky dlhopisových častí fondov zrejme nebudú schopné nahradiť straty akciových zložiek, ďalší vývoj bude teda naďalej závisieť od toho, ako rýchlo sa investori vrátia do svojich akciových pozícií.
Akciové fondy - Pretrvávajúce priaznivé ekonomické ukazovatele dávajú reálne šance, aby sa časť investorov rozhodla svoje zisky z dlhopisov vybrať a výhodne sa vrátiť do akciových investícií. Rizikom pre akciové trhy je vyššia inflácia v USA a s tým spojené prípadné pokračovanie rastu sadzieb americkej centrálnej banky Fed. Podobne aj zvýšené očakávania rastu sadzieb v eurozóne by mohli byť brzdou pre európske akcie.