BRATISLAVA - Podiel v Transpetrole sa už zrejme do rúk štátu nevráti. Predstavitelia Yukos Finance B.V. so sídlom v Amsterdame denníku SME potvrdili, že zmluva medzi nimi a Rusnefťou o predaji 49-percentného podielu Transpetrolu je platná a zaväzujúca, a naznačili, že rátajú so súhlasom od slovenskej vlády.
Yukos nedávno predal aj 53,7-percentný podiel v litovskej rafinérii Mažeikiu Nafta, a to poľskej rafinérskej skupine PKN Orlen. Hovorkyňa firmy Claire Davidson však vylúčila, že by predaj Mažeikiu akokoľvek ovplyvnil rozhodnutie Yukosu o predaji Transpetrolu ruskej ropnej spoločnosti Rusnefť.
Krachujúci gigant Yukos podpísal zmluvu s ruským ropným koncernom Rusnefť vo februári. Pre Slovensko môže mať tento obchod strategické dôsledky, preto vláda zatiaľ súhlas na prevod akcií nedala. Privatizačná zmluva jej navyše umožňuje uplatniť právo veta a zablokovať predaj Transpetrolu do apríla roku 2007.
Ruské spoluvlastníctvo Transpetrolu totiž môže ohroziť projekt prepravy kaspickej ropy ropovodom Družba cez ukrajinský ropovod Odesa-Brody, lebo kaspická ropa konkuruje ruskej. Dovoz kaspickej ropy, o ktorý má záujem Európska únia, by mohol zoslabiť európsku závislosť od ruskej ropy, a zároveň by pomohol Ukrajine a kaukazským krajinám. Rovnako by na ňom mohlo získať Slovensko, lebo ropovod Družba je vyťažený len spolovice.
Yukos je ochotný stretnúť sa s ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a znovu rokovať o súhlase s predajom v polovici júna. Minister chce výmenou zaň vyjednať zmenu privatizačnej a akcionárskej zmluvy v prospech Slovenska. Podľa Malchárka by sa malo napríklad posilniť slovenské právo veta na predaj akcií tretej strane. Zároveň by zmluva mala upraviť spôsob výpočtu ceny pre prípad, že by štát chcel akcie odkúpiť naspäť. Yukos odmietol odpovedať na otázku, či je firma ochotná o zmene zmlúv s Malchárkom vôbec rokovať. "Nikdy nehovoríme o našich obchodoch, podliehajú totiž utajeniu," povedala Davidson.