Šance na príchod tretieho operátora vzrástli po tom, ako získal regulátor viac právomocí zasiahnuť proti monopolnému správaniu operátorov. Navyše, je už možné preniesť si telefónne číslo od jedného operátora k druhému. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Telekomunikačné spoločnosti, ktoré majú záujem konkurovať mobilným operátorom Orange a T-Mobile, môžu od včera podávať svoje ponuky na vznik tretej mobilnej siete na Slovensku. Konečný termín je na obed 14. júla, dovtedy môžu ponuky aj meniť, a úrad pri vyhodnotení prihliadne na poslednú verziu.
Minimálna suma, ktorú Telekomunikačný úrad požaduje za pridelenie troch licencií pre siete GSM a UMTS, je 100 miliónov korún. Tretí mobilný operátor musí okrem toho splniť niekoľko ďalších podmienok.
Najväčšiu šancu bude mať záujemca s ponukou, ktorá okrem ďalších podmienok zvýši konkurenciu na slovenskom trhu.
Ďalším dôležitým kritériom je však aj výška sumy, ktorú je ochotný za pridelené frekvencie zaplatiť. Tretí mobilný operátor tiež nesmie byť prepojený s Orangeom či T-Mobilom.
Rozhodnutie padne zrejme v auguste
Ponuky bude vyhodnocovať päťčlenná výberová komisia, ktorú vymenuje predseda Telekomunikačného úradu Milan Luknár. Jej zloženie zatiaľ nie je známe, no tvoriť ju podľa zákona môžu len bezúhonní a odborne spôsobilí ľudia.
Vo všeobecnosti to bývajú napríklad zamestnanci úradu, zástupcovia akademickej obce, pracovníci ministerstiev, ale aj ľudia z občianskych združení či profesijných organizácií.
Komisia by po vymenovaní musela dať súhlas, aby mohol úrad zverejniť mená jej členov. V praxi to však komisie nerobia pre obavy z ovplyvňovania.
Termín na vyhodnotenie tendra žiaden zákon neurčuje a komisia môže rozhodovať ľubovoľne dlho. Obvyklý čas, za ktorý komisie na Telekomunikačnom úrade rozhodujú, nepresahuje jeden mesiac, takže meno tretieho operátora môže verejnosť poznať už v polovici
augusta. Dĺžku rozhodovania ovplyvní počet uchádzačov, čím viac ich bude, tým dlhšie bude komisia ponuky porovnávať.
Podmienky sa zlepšili
V minulosti sa na Slovensku konali tri neúspešné tendre na vstup tretieho mobilného operátora. V poslednom bol najvážnejším záujemcom český Oskar, ktorý však na poslednú chvíľu odstúpil. Nepozdávali sa mu právomoci regulačného úradu, ktorý v tom čase nedokázal regulovať správanie operátorov na trhu, a to, že chýbala legislatíva umožňujúca prenos čísla medzi operátormi.
Dnes je situácia omnoho priaznivejšia. Nové zákony pridali regulátorovi právomoci, a môže zasiahnuť proti monopolnému správaniu operátorov. Tiež je už možné, aby klient opustil starého operátora aj so svojím mobilným číslom, čo novému operátorovi uľahčí nábor nových zákazníkov.
Nezanedbateľné sú aj oveľa nižšie náklady na získanie licencie - sto miliónov by bola len pätnástina nákladov Orangeu a T-Mobilu z roku 2002. Existujúci operátori protestujú. "Sme zaskočení nízkou cenou za licenciu, ktorá nás pred štyrmi rokmi stála takmer 1,5 miliardy korún. V súčasnosti analyzujeme vzniknutú situáciu a o ďalších krokoch budeme informovať," povedal riaditeľ pre vonkajšie vzťahy T-Mobile Juraj Droba.
"K individuálnym podmienkam tendra zaujmeme postoj až po ich detailnom preštudovaní a analýze," povedal hovorca Orange Peter Tóth.
História tendrov
1991 - prvú licenciu na prevádzku mobilnej siete NMT 450 získal EuroTel
1996 - úspešný tender na sieť GSM 900, v ktorom zvíťazili Globtel (v súčasnosti Orange) a EuroTel (v súčasnosti T-Mobile)
1998 - neúspešný tender na sieť GSM 1800, do ktorého sa prihlásili dvaja záujemcovia, ktorí nesplnili podmienky, minister Jasovský ho zrušil
1999 - neúspešný tender na sieť GSM 1800. Vtedajší minister spojov a telekomunikácií Gabriel Palacka rozpustil výberovú komisiu a voľné frekvencie 1800 MHz štát pridelil existujúcim operátorom EuroTel a Globtel. Operátori vtedy zaplatili po 10 miliónov dolárov a táto suma bola podľa Palacku primeraná.
2002 - tender na sieť UMTS a GSM. O tender prejavil záujem kanadský TIW, ktorý ešte donedávna vlastnil českého operátora Oskar, no pre nevýhodné podmienky sa napokon neprihlásil. Výberové konanie vyhrala spoločnosť Profinet, ktorá však nebola schopná splatiť prvú splátku. Telekomunikačný úrad jej preto odobral licenciu.
2006 - včera Telekomunikačný úrad vyhlásil tender na sieť UMTS a GSM. Zdroj: SME
Autor: MARIÁN PAVEL, ik