Posledné dni vo Vysokých Tatrách pripomínajú skôr začiatok decembra ako koniec mája. Včera ráno bola na Lomnickom štíte teplota -7 stupňov a pripadlo asi 50 cm nového snehu. Na Skalnatom plese bola ráno teplota -3 stupne a napadlo približne 30 cm nového snehu. FOTO PRE TASR - PAVOL BENDÍK |
BRATISLAVA - Chladné počasie z posledných dní, keď maximálne teploty veľmi neprekračovali pätnásť stupňov a nočné sa blížili k nule, môže trvať do konca týždňa.
Včera na horách nasnežilo, na Lomnickom štíte bolo o jednej popoludní mínus päť stupňov. Horské chodníky vyššie ako 1300 metrov nad morom sú pod snehovým popraškom.
Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel Šťastný hovorí, že v predchádzajúcich rokoch si ľudia zvykli na iný typ jari, lebo "v apríli prichádzalo ochladenie, no potom sa rýchlo teplota dostala skoro na letné hodnoty". Tohtoročná jar patrí skôr medzi klasické, keď ľudia neprejdú zo zimníkov rovno do tričiek s krátkymi rukávmi.
Podobné počasie bolo koncom mája aj pred dvoma rokmi. Podľa Šťastného boli jednotlivé dni tohtoročného mája od začiatku o jeden až tri stupne teplejšie, ako sú dlhodobé priemery. "Maximálne denné teploty neboli veľmi vysoké, ale na druhej strane nočné teploty neboli nízke. Preto bola väčšina májových dní bola teplejšia. Až od 26. mája sa začalo ochladzovať," hovorí.
Návrat chladného počasia narobil zle aj vtákom. "Chlad zapríčiní zničenie znášok vtákov hniezdiacich v polohách nad 1200 až 1300 metrov," hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV na Starých Horách. Malé holiatka ľabtušiek, škovránkov a vrchárok, ktoré hniezdia na zemi, sú vo väčšine prípadov odsúdené na smrť vyhladovaním, prípadne podchladením. Samičky týchto vtáčích druhov svoje potomstvo zahrievajú, ale samčeky nenachádzajú dostatok potravy.
Najviac sú postihnuté operence nekŕmivých vtákov, ktorých mláďatá ihneď po vyliahnutí opúšťajú hniezdo a pod dozorom matky alebo obidvoch rodičov si samy obstarávajú poživeň. K nim patria napríklad tetrovy hlucháne, tetrovy hoľniaky, jariabky lesné a sluky lesné.
Podľa Sanigu môžu mať problémy aj cicavce, najmä mláďatá jeleníc, sŕn aj kamzíkov.
Predseda poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec hovorí, že rastlinám na poli zatiaľ počasie neprekáža. "My dážď potrebujeme, takže je to zatiaľ v poriadku, aj keď vinou trvalých zrážok nemôžeme ísť na pole robiť vždy, keď by sme mali," hovorí. Nemyslí si však, že by súčasné počasie robilo poľnohospodárom veľké problémy. "Horšie by bolo, keby prišli prízemné mrazy."
(tasr, rf)
Nasnežilo aj na Liptove. Snímka je z rekonštrukcie Žiarskej chaty v Žiarskej doline neďaleko Liptovského Mikuláša. Kým predvčerom ešte v okolí chaty vládol čulý stavebný ruch, včera tu napadlo 20 centrimetrov snehu. Na chate ostal len chatár Miroslav Matejka a jeho pes. Personál a stavbári museli odísť. FOTO PRE TASR - GABRIEL LIPTÁK |