Vetrené elektrárne sú populárne v Rakúsku, kde ich je spolu asi 300, tieto sú hneď za hranicami so Slovenskom. FOTO PRE SME- VIERA HUSKOVÁ |
BRATISLAVA - Slovensko sa môže zmeniť na krajinu veterných elektrární. Na ministerstvo životného prostredia prišli v posledných týždňoch zámery na výstavbu zatiaľ asi stovky veterných elektrární.
"Sme zahltení, len v utorok dorazil ďalší zámer 30 elektrární pri Jaslovských Bohuniciach," hovorí Viera Husková, šéfka odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Ministerstvo má posúdiť ich vplyv na životné prostredie, v samotných zámeroch sa o negatívnych vplyvoch skoro nepíše. Podľa investorov nespôsobujú veterné elektrárne nijaké znečistenie ovzdušia a po zrušení prevádzky "je technológiu ľahko zlikvidovať bez stôp v krajine".
Húsková však upozorňuje, že neškodnosť elektrární investor ničím nepodložil. Vrtuľu treba zabetónovať do železobetónovej kocky v zemi s hĺbkou najmenej dva metre a rozmermi 16x16 metrov. Rovnako pri likvidácii vznikne niekoľko ton odpadu.
Jediné možné negatívne efekty, ktoré investori v zámeroch priznávajú, sú ohrozenie vtáctva, hluk a zhoršenie scenérie. Hluk podľa nich citlivejšie ako ľudia vnímajú živočíchy, najmä hovädzí dobytok, preto chcú elektrárne umiestňovať aspoň 500 metrov od sídiel. Vtáctvo má zasa problém pri horšom počasí zaregistrovať otáčajúce sa vrtule a vyhnúť sa im, preto chce investor na vrtule umiestniť priečne pruhy.
Na zhoršenie scenérie investor riešenie neponúka, myslí si však, že "nebudú mať negatívny vplyv na cestovný ruch", naopak, pretože ich je zatiaľ málo, mohli by "zvýšiť atraktivitu územia".
"Máme pozitívny postoj k obnoviteľným zdrojom energie, ale veterná energia určite nie je na prvom mieste, skôr na poslednom," hovorí Husková.
Dôvodom je predovšetkým poškodenie scenérie. "Podstatná časť územie, kde u nás fúka je v chránených oblastiach s prekrásnou krajinou, ktoré by bolo škoda zničiť."
Najkontroverznejší je zámer postaviť veterný park pri Poprade, neďaleko národných parkov Vysoké a Nízke Tatry a Slovenský raj alebo návrh stavať elektrárne na viacerých územiach na Myjave. V pláne sú aj lokality v okolí Nitry, pri Holíči, Hlohovci, Senici, Bardejove, pri Podhájskej, no rozširovať sa má aj veterný park Cerová. (haj)