Juraj Čižmarovič. FOTO - J. Č. |
a Wagnera a tohtoročných jubilantov - Wolfganga Amadea Mozarta (250. výročie narodenia) a Dmitrija Šostakoviča (100. výročie narodenia).
Dirigentské ponuky prichádzajú k Čižmarovičovi čoraz častejšie. K dirigovaniu má blízko i preto, že ako koncertný majster popredných nemeckých telies je v pravidelnom kontakte s najvýznamnejšími dirigentmi súčasnosti - Danielom Barenboimom, Jamesom Levinom, Pierrom Boulezom a ďalšími.
Dramaturgia koncertu okrem reflexie výročí veľkých skladateľov ešte ponúka u nás zriedkavo uvádzanú Wagnerovu piesňovú tvorbu s českou sopranistkou Karlou Bytnarovou. K Wagnerovej tvorbe má Čižmarovič špeciálny vzťah: už desať rokov je jedným z koncertných majstrov Festivalového orchestra v Bayreuthe, vďaka čomu je priamo napojený na autentické wagnerovské interpretačné tradície.
Mimoriadny dôraz kladie Juraj Čižmarovič na uvádzanie súčasnej hudby. Mnohé skladby pre sólové husle vznikli vďaka jeho iniciatíve: "Zaradenie nového diela slovenského skladateľa do dramaturgie koncertu bolo mojou podmienkou." Prelúdium k opere Kóma Martina Burlasa, ktoré zaznie v Žiline v svetovej premiére, predznamenáva nové operné dielo, ktoré má uzrieť svetlo sveta v budúcom roku.
Zaujímavosťou koncertu, ktorý sa v dome umenia začne o 19.00 h je aj "rodinná" spolupráca. Druhým sólistom večera je totiž klavirista Jakub Čižmarovič (nar. 1985) je v medzinárodnom meradle považovaný za jednu z najvýraznejších osobností svojej generácie. Mladý umelec pravidelne účinkuje na významných svetových pódiách, v lete napríklad debutuje ako sólista Chicago Symphony Orchestra.
V spolupráci otca a syna Čižmarovičovcov sa už zrodilo CD s tromi Mozartovými koncertmi, v Žiline si dnes spolu zamuzicírujú v Klavírnom koncerte č. 8.
Autor: ADRIAN RAJTER(Autor je hudobný publicista)