Štokholm 31. mája (TASR) - Tohtoročnú Pamätnú cenu Astrid Lindgrenovej dnes v Štokholme prevzala americká autorka Katherine Patersonová (73). Najvyššie dotované ocenenie literárnej tvorby pre deti a mládež jej odovzdala švédska korunná princezná Victoria.
V zdôvodnení výberu laureátky sa podčiarkuje, že autorka je brilantnou psychologičkou, ktorá zručne esteticky buduje stavbu diela na vnútornej sile i odvahe hlavných hrdinov a dokáže sa dostať pod kožu mladých čitateľov.
Diela spisovateľky preložili nielen do francúzskeho, nemeckého, ruského, španielskeho a talianskeho jazyka, ale sú v prekladoch dostupné aj vo Fínsku, Holandsku, Maďarsku, Nórsku, Portugalsku, či Švédsku. Autorka sa narodila ako Katherine Womeldorf Patersonová v roku 1932 ako potomok misionára v Číne. V súčasnosti žije v Barre v americkom štáte Vermont. Je už nositeľkou celého radu významných ocenení, vrátane Scott O'Dell Award, Národnej knižnej ceny za detskú literatúru, či Americkej knižnej ceny. Za celoživotný prínos do detskej literatúry jej udelili aj Cenu Hansa Christiana Andersena.
Pamätnú cenu Astrid Lindgrenovej dotovanú sumou piatich miliónov švédskych korún zriadila švédska vláda v roku 2002 na počesť zosnulej autorky populárnych detských knižiek ako Pippi Dlhá pančucha či Emil z Lönnebergu. Diela svetoznámej severskej autorky preložili do 85 jazykov a vydali v náklade viac ako 130 miliónov výtlačkov. Astrid Lindgrenová zomrela 28. januára 2002 vo veku 94 rokov. Nielen Pippi Dlhá pančucha, ale aj viaceré z ďalších autorkiných diel (Detektív Kalle Blomquist, Rasmus na vandrovke, Deti z Bullerbynu, O princeznej, čo sa nechcela hrať, Emil ešte žije, Bratia Levie srdce, Zbojnícka dcéra Ronja) sa stali námetom pre štyri desiatky filmových a televíznych projektov. Autorkina angažovanosť za "spravodlivosť, nenásilnosť a porozumenie voči menšinám, ako aj za lásku a starostlivosť vo vzťahu k prírode" jej vyniesla i alternatívnu Nobelovu cenu.
Prvými laureátmi ocenenia sa v roku 2003 stali rakúska autorka Christine Nöstlingerová a americký ilustrátor a spisovateľ Maurice Sendak. O rok neskôr cenu získala brazílska autorka detskej literatúry Lygia Bojungová. Medzi nominovanými za rok 2004 figurovala aj slovenská spisovateľka Klára Jarunková, ktorej sa rovnakej pocty dostalo aj v tomto roku napriek faktu, že ocenenie už nemožno udeliť in memoriam. Vlani získali cenu s názvom The Astrid Lindgren Memorial Award britský autor Philip Pullman a japonský ilustrátor Ryodži Araj. V tomto roku vzišla laureátka z okruhu celkove 137 nominovaných autorov a ilustrátorov z 55 krajín sveta, vrátane ČR i SR. Medzi subjektami, propagujúcimi čítanie v duchu odkazu Astrid Lindgrenovej, figurovalo aj Bienále ilustrácii Bratislava (BiB). Z Českej republiky boli na ocenenie navrhnutí ilustrátori Květa Pacovská (laureátka Ceny Hansa Christiana Andersena 1992) a Josef Paleček, ako aj spisovateľka Iva Procházková, inak dcéra známeho autora Jana Procházku, ktorý sa po potlačení obrodného procesu v bývalom Československu ocitol v nemilosti vtedajšej moci a zomrel na počiatku normalizačného obdobia.