Čechovova Manželka a iné

Svetoznámy ruský prozaik a dramatik Anton Pavlovič Čechov je jedným z najväčších poviedkarov svetovej literatúry. Hoci na gymnáziu nebol príloš dobrým študentom stal sa z neho lekár. Prvé poviedky mu pod pseudonymom Čechonte vyšli už počas štúdií. Dej jeh

o diel neprebieha v reálnom ale v citovom živote a často prestupuje medzi komikou a dramatikou. Čechov zomrel ako 44-ročný na tuberkulózu v sanatóriu.

Manželka
„Prosil som vás, aby ste neupratovali na mojom stole," vravel Nikolaj Jevgrafyč. „Po vašom upratovaní človek nikdy nič nenájde. Kde je telegram? Kde ste ho zapotrošili? Ráčte hľadať. Je z Kazane, datovaný včera."
Chyžná, bledá, veľmi tenká, s ľahostajnou tvárou, našla v koši pod stolom niekoľko telegramov a mlčky ich podala doktorovi; ale to všetko boli telegramy z mesta, od pacientov. Potom hľadali v salóne a v izbe Oľgy Dmitrijevny.
Bolo už po polnoci. Nikolaj Jevgrafyč vedel, že sa žena nevráti tak priam, najvčaššie o piatej ráno. Neveril jej a keď sa dlho nevracala, nespal, súžil sa, a zároveň opovrhoval aj ženou, aj jej posteľou, aj zrkadlom, aj jej bonboniérkami, aj tými konvalinkami a hyacintmi, ktoré jej ktosi každý deň posielal a ktoré šírili po celom dome protivne sladkú vôňu kvetinárstva. V takéto noci sa stával malicherným, rozmarným, zádrapčivým a teraz sa mu zdalo, že veľmi potrebuje telegram, ktorý včera dostal od brata, hoci v tom telegrame nebolo nič okrem novoročnej gratulácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V ženinej izbe na stole, pod škatuľou s listovým papierom, našiel akýsi telegram a zbežne naň pozrel. Bol adresovaný na meno testinej, pre Oľgu Dmitrijevnu, z Monte Carla, podpis: Michel... Z textu doktor neporozumel ani slovu, lebo to bol akýsi cudzí, zrejme anglický jazyk.
Kto je ten Michel? Prečo z Monte Carla? Prečo na meno testinej?
Za sedem rokov manželského života privykal upodozrievať, domýšľať sa, analyzovať dôkazy a neraz si už pomyslel, že vďaka tejto domácej praktike bol by z neho teraz výborný detektív. Keď prišiel do pracovne a začal uvažovať, hneď sa rozpomenul, ako pred pol druha rokom bol so ženou v Petrohrade a obedoval u Kubasa s jedným svojím kolegom zo školy, inžinierom spojov, a ako ten inžinier predstavil jemu a jeho žene mladíka asi dvadsaťdva, dvadsaťtriročného, ktorý sa volal Michail Ivanyč; priezvisko mal krátke, trošku čudné: Ris. O dva mesiace doktor videl v ženinom albume fotografiu tohto mladíka s nápisom po francúzsky: „Na pamiatku prítomnosti a v nádeji na budúcnosť"; potom ho niekoľko ráz stretol u svojej testinej... A bolo to práve v tom čase, keď žena začala často odchádzať z domu a vracala sa o štvrtej, o piatej ráno, a ustavične si od neho pýtala pas, a on jej ho odmietal, a celé dni mávali v dome takú vojnu, že sa hanbil pred služobníctvom.
Pred pol druha rokom kolegovia lekári rozhodli, že začína dostávať suchoty, a poradili mu, aby nechal všetko tak a odišiel na Krym. Keď sa to Oľga Dmitrijevna dozvedela, zatvárila sa, že ju to veľmi predesilo; začala sa mužovi zaliečať a ustavične ho presviedčala, že na Kryme je chladno a nudno, že by bolo lepšie ísť do Nizzy a že ona pôjde s ním a bude ho tam opatrovať, chrániť ho, starať sa o jeho pohodlie...

SkryťVypnúť reklamu

A teraz chápal, prečo žena tak chce ísť práve do Nizzy: jej Michel býva v Monte Carle.
Vzal anglicko-ruský slovník a prekladajúc slová a domýšľajúc si ich význam, pomaličky zostavil takúto vetu: „Pripíjam na zdravie mojej drahej milovanej, tisíc ráz bozkávam maličkú nôžku. Netrpezlivo čakám príchod." Predstavil si, akú smiešnu, žalostnú úlohu by hral, keby privolil a šiel so ženou do Nizzy; len-len že sa nerozplakal od pocitu urážky a vo veľkom vzrušení začal chodiť po všetkých izbách. Vzbúrila sa v ňom hrdosť, jeho plebejská štítivosť. Zatínal päste, mraštil sa odporom a spytoval sa v duchu, ako on, syn dedinského popa, výchovou bursák, priamy, drsný človek, povolaním chirurg - ako sa mohol uvrhnúť do otroctva, tak hanebne sa podrobiť tomuto slabému, naničhodnému, predajnému, nízkemu stvoreniu.
„Maličká nôžka!" mumlal, krčiac telegram. „Maličká nôžka!"
Odvtedy, ako sa zaľúbil a požiadal o ruku a potom žil sedem rokov, ostala mu rozpomienka iba na dlhé voňavé vlasy, na množstvo mäkkých čipiek a na maličkú nôžku, naozaj veľmi maličkú a peknú; aj teraz mu vari od predošlých objatí ostával na rukách a na tvári pocit hodvábu a čipiek - a viac nič. Nič viac, ak nepočítame hysterické záchvaty, pišťanie, výčitky, vyhrážky a luhanie, bezočivé, zradcovské luhanie... Pamätal sa, ako u otca na dedine zavše znezrady vlietol zvonku do domu vták a začal sa zúfalo búchať o obloky a prevŕhať veci, tak aj táto žena, z prostredia jemu celkom cudzieho, vletela do jeho života a spôsobila v ňom ozajstnú pohromu. Najlepšie roky života uplynuli ako v pekle, nádeje na šťastie sú rozbité a vysmiate, zdravie stratené, v jeho izbách je triviálne, kokotovské zariadenie, a z desaťtisíc rubľov, ktoré každý rok zarobí, nedajbože poslať matke-kňazovke aspoň len desať rubľov, a už je na zmenky dlžen pätnásťtisíc. Keby v jeho byte žila zbojnícka banda, vari ani tak by nemal život tak beznádejne, nenapraviteľne zničený, ako pri tejto žene.
Začal kašlať a dusiť sa. Mal by si ľahnúť do postele a zohriať sa, ale nemohol, len chodil po izbách alebo si sadol ku stolu a bezmyšlienkovite písal, nervózne čarbúc perom po papieri:
„Skúšam pero... Maličká nôžka..."

SkryťVypnúť reklamu

Do piatej sa vysilil a obviňoval zo všetkého len seba; zdalo sa mu teraz, že keby sa Oľga Dmitrijevna bola vydala za druhého, ktorý by mal na ňu dobrý vplyv - ktovie? - napokon by z nej bola dobrá, statočná žena; ale on je zlý psychológ a nevyzná sa v ženskej duši, k tomu je nezaujímavý, drsný...
- Už nebudem dlho žiť, - rozmýšľal, - som mŕtvola a nesmiem zavadzať živým. Teraz by vlastne bolo čudné a hlúpe brániť akési svoje práva. Pozhováram sa s ňou; nech odíde k milovanému človeku... Povolím jej rozsobáš, vezmem vinu na seba...
Oľga Dmitrijevna konečne prišla a tak, ako bola, v bielom širokom kožuchu, čiapke a snehovkách, vošla do pracovne a hodila sa do kresla.
(Úryvok)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu