FOTO
BRATISLAVA - Na Slovensku sa už cudzincom z krajín Európskej únie predali desiatky nehnuteľností v miestach, ktoré sú pamiatkovo chránené.
Podľa zistení SME je záujem hlavne o meštianske domy v pamiatkových zónach Banskej Štiavnice, Levoče alebo niektorých spišských miest.
"Za posledné dva roky máme takých 5 až 6 nových zahraničných majiteľov, ktorí si kúpili hlavne kaštiele," povedal Ľuboslav Škoviera zo Štátneho pamiatkového ústavu.
Okrem kupcov zo štátov Európskej únie nakupovali aj ľudia z Austrálie. Často išlo o manželské páry, z ktorého jeden je Slovák a druhý cudzinec, alebo tu majú korene, povedal pamiatkar Škoviera.
Katarína Vošková z pamiatkového úradu v Banskej Štiavnici nemá dojem, že by sa k nim cudzinci "húfne valili", hoci len v posledných mesiacoch kúpili dva objekty záujemcovia z Belgicka a USA.
O budovy zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sa podľa nej zaujímali aj Maďari, Íri či Angličania.
Realitná kancelária v Štiavnici má skúsenosť, že až 30 percent z ich klientov sú cudzinci, ktorí kupujú najmä byty. Pamiatkari o nich nemajú prehľad, lebo majiteľom domu je často slovenská firma, ktorá po rekonštrukcii predá byty cudzincom.
Na byty sa vraj často skladá aj niekoľko rodín, ktoré sa v nich striedajú, niekedy ich kupujú aj firmy pre svojich zamestnancov. V domoch býva niekedy aj byt pre domovníka, ktorý pripraví izby, keď majú prísť zahraniční majitelia.
Cudzinci ešte podľa našich informácií neobjavili Kremnicu a okolie, kde je veľa pamiatkových domov. Naopak, v Levoči je už viacero meštianskych domov v rukách zahraničných majiteľov.
Pamiatkari sú väčšinou spokojní s tým, ako sa cudzinci správajú pri rekonštrukciách a zväčša sú s nimi oveľa menšie problémy ako so Slovákmi. Najmä veľké slovenské firmy vyvíjajú na pamiatkarov tlak, aby im povolili rôzne úpravy.
Cudzinci majú často väčšie právne vedomie a mnohí sa automaticky skontaktujú s pamiatkarmi. Len máloktorí vedia po slovensky a pre jazykovú bariéru ich často pri rokovaní s úradmi zastupujú realitné kancelárie alebo právnici. (knm)
Briti, čo kupovali na Slovensku, skončili v televízii
Manželský pár z Veľkej Británie čo si na Slovensku kúpil historickú budovu sa dostal aj do televízie. Zahraničné stanice niekoľko týždňov na pokračovanie vysielal ich príbeh o kúpe kaštieľa v Šalgovciach. Televízia sledovala, ako si dom vyberali, ako vybavovali povolenia, ale aj to, že neboli vždy nadšení prístupom slovenských úradov.
Z kaštieľa, ktorý bol v zlom stave, chcú mať luxusný hotel a pred kamerami ukázali aj to, ako si hľadajú zamestnancov. Podľa starostu Šalgoviec Tibora Púčeka stavba ešte nie je dokončená, na kaštieľ sa ale občas prídu pozrieť ľudia zo zahraničia. Cudzinci, ktorí sledovali program o britskej rodine, sa občas obrátia aj na neho a pýtajú sa na kaštieľ.
Angličania, ktorí kupujú historické budovy na Slovensku, sa na jednom z britských blogov vyjadrili, že si našu krajinu si vybrali pre prírodné i architektonické krásy, ale aj pre počasie, ktoré je iné než britské. Až na malé detaily si Slovensko pochvaľujú. (knm)
Zrekonštruovaný kaštieľ v Šalgovciach, ktorý si kúpil anglický manželský pár. Fotografie, ktoré sa objavili na internete, svedčia o tom, že práce značne pokročili. FOTO - WWW.APLACEINSLOVAKIA.SK